Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi milují auta s pohonem 4 × 4. Kupují si hlavně ta luxusní

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Za oblibou aut s pohonem všech kol je nejen stále populárnější fenomén SUV. Vozy s náhonem 4 × 4 totiž často pocházejí od prémiových značek. K těm nejpopulárnějším v Česku patří BMW, Audi a Mercedes.

Audi Q5 foto: Audi ČR

Německá prémiová trojka si může v Česku připsat velmi zajímavé úspěchy na poli prodeje vozů s pohonem všech kol. V této kategorii totiž patří v Česku ke hvězdám trhu.

Nejvíce vozů s pohonem všech kol podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA-CIA) sice prodá domácí Škoda, ale německé značky jsou hned za ní. Druhé místo na trhu za rok 2016 drží BMW se 4982 prodanými vozy.

Třetí je Volkswagen se 4541 vozy a čtvrtá příčka patří Audi, které prodalo 3792 aut. Jen těsně za ním je Mercedes s 3726 prodanými vozy s pohonem všech kol.

Německá přesila

Tato čísla znamenají, že luxusní německé značky Audi, BMW a Mercedes dohromady v Česku prodají více vozů s pohonem všech kol než domácí mladoboleslavská značka. Ta totiž v roce 2016 „doma“ prodala 11 310 aut s náhonem na všechna čtyři kola.

Celkem se v roce 2016 v Česku prodalo 44 719 aut s pohonem všech kol, což představuje více než 17procentní podíl na celkových prodejích aut (za rok 2016 celkem 259 693 vozů).

Audi Q5
Audi Q5

Všechny tři značky hodně těží z toho, že pohon všech kol nabízí u celé řady svých modelů. Cestu svým konkurentům v tomto ohledu hodně prošlapala automobilka Audi, jejíž značka pohonu všech kol Quattro je mezi automobilovými nadšenci doslova legendou.

Firma se shodou okolností v průběhu ledna pochlubila, že celosvětově vyrobila již osm milionů vozů s pohonem všech kol. V roce 2015 tvořila auta s pohonem Quattro 44 procent všech prodejů značky Audi.

Za pozornost stojí, že Češi mají po „čtyřkolkách“ nadprůměrný apetit. Za rok 2016 totiž podíl vozů Audi s pohonem Quattro na českém trhu dosáhl hodnoty 60,68 procenta ze všech prodaných vozů značky z Ingolstadtu.

Co Češi na těchto vozech s pohonem všech kol vidí, jsme si mohli vyzkoušet na dvou novinkách Audi. Firma totiž na český trh uvedla zbrusu nové modely A5 a Q5 druhé generace, které jsme měli možnost otestovat na trase mezi Prahou a Špindlerovým Mlýnem.

Audi, typické prémiové SUV

Nové SUV Q5 chce navázat na úspěchy svého předchůdce. Kromě typického aktuálního designu Audi se šestihrannou maskou chladiče je nový model jasnou ukázkou toho, jak vypadá typické prémiové SUV střední velikosti. Má dynamický, ale v podstatě nijak provokativní vzhled, solidní nabídku vnitřního prostoru, kvalitní zpracování a především hodně jistý podvozek. Q5 patří mezi auta, která pasažéry v maximálním pohodlí doveze bez větší námahy doslova kamkoli.

Hodně přitom pomáhá příplatkové vzduchové odpružení podvozku, díky kterému Q5 filtruje nerovonosti vozovky s opravdu velkou samozřejmostí a přitom se na rozbité cestě nekymácí ze strany na stranu jako řada jiných SUV. Podvozek nabízí velkou jistotu a auto drží překvapivě dlouho neutrální stopu, zatáčku krouží Q5 doslova jako po kolejích. Limity podvozku leží hodně daleko za tím, co by chtěl běžný řidič zkoušet, a pohon všech kol k tomu samozřejmě pomáhá.

Škoda Auto má nabito pro Ženevu: ukáže tam terénní verzi Kodiaqa. Podívejte se

U modelu Q5 jde přitom o novinku, modely se čtyřválcovými motory mají pohon všech kol s mezinápravovou spojkou Haldex namísto u Audi obvyklejšího řešení s diferenciálem Torsen. Rozdíl v chování ale v podstatě není pozorovatelný.

Q5 jsme zkoušeli v provedení s motorem 2.0 TDI o výkonu 140 kW, což byla u předchozí generace nejoblíbenější volba českých zákazníků a podle všeho by tomu tak mělo být nadále. Agregát má dostatek síly, byť již docela velké SUV s ním samozřejmě nepatří mezi sprintery. Ale dynamika je solidní a přitom se spotřeba drží v příznivých mezích.

Klidná jízda po silnicích ze Špindlerova Mlýna do Turnova přinesla průměr pod šest litrů na sto kilometrů, následné poskakování zacpaným městem a jízda po dálnici do Prahy průměr zvedla na stále příjemných 6,7 litru. Dynamická jízda v opačném směru ovšem znamenala průměr 9,2 litru, což značí, že motor má s již docela hmotným vozem dost práce a svědčí mu spíše klidné tempo.

Na nádherné zasněžené silnici ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovu boudu jsme také krátce vyzkoušeli nový sportovní liftback Audi S5. Ten získal proti předchůdci na lehkosti a na ledovém povrchu se dá krásně řídit plynem ve smyku všech kol.

To je ale už disciplína pro zkušené řidiče, která na běžné vozovky nepatří. Nicméně jasně dokazuje, jak různorodé zážitky může pohon 4 × 4 za volantem nabídnout.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...