Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi nakupují potraviny v Německu

Ekonomika

  8:49
PRAHA - Doby, kdy parkoviště supermarketů v pohraničí byla plná aut s německými značkami, jsou již dávno pryč. Během posledního roku se totiž ceny potravin v domácích a německých prodejnách otočily a nyní začínají za levnějším jídlem vyjíždět naopak Češi do Německa.

Pro potraviny do ciziny. foto: ČTK

 „Alespoň polovina, možná šedesát procent soukromníků ze Železné Rudy jezdí nakupovat do Německa, protože je to tam levnější. Vyplatí se to, i když se započítá cena cesty,“ řekl ředitel hotelů Horizont a Špičák Jaroslav Fišer. Jeho slova potvrzuje i analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek z Mag Consulting, podle kterého se tento trend objevil i na hranicích s Polskem a Rakouskem a týká se celkem tisíců hospodských.

Uvozovky dolníVyplatí se to, i když se započítá cena cestyUvozovky horní

„Čeští hospodští jezdí za hranice nakupovat zejména vepřové maso, ale i jiné potraviny, které tam mohou sehnat zhruba o dvacet až dvacet pět procent levněji,“ řekl Beránek. Tento trend se podle něj objevuje u podnikatelů, ale i soukromých osob žijících zhruba do 30 až 40 kilometrů od hranic. Ve slevových dnech se například v Německu dá sehnat vepřové koleno, které u nás stojí mezi 50 až 75 korunami, za pouhé jedno euro.

 Podle Fišera během posledního roku rychle ubývá věcí, které jsou v Německu dražší než v Česku. „U nás v obchodech zaslechnete němčinu již jen výjimečně, a dříve to bývalo běžné,“ řekl Fišer. Podle něj Němci v tuzemských obchodech nakupují již jen cigarety, naftu, benzin a potraviny, které si zde oblíbili, ale doma neseženou.

 „Jídlo v hospodách je u nás také stále levnější a díky levnějším surovinám hostinským zbyde více peněz, kterými mohou kompenzovat například zdražující se energii,“ řekl Fišer. Podle Beránka jsou hostince schopny nabídnout levnější jídlo hlavně díky menším mzdovým nákladům. „Ceny energie jsou již víceméně vyrovnané, ale plat kuchaře v Čechách v průměru činí 10 tisíc korun, zatímco v Německu je to 3 500 eur,“ řekl Beránek.

 Podle analytika Patria Finance Davida Marka jsou levnější ceny potravin v sousedních zemích spíše krátkodobou záležitostí a jsou důsledkem posilování české koruny. „Ceny se v ekonomice nepřizpůsobují vždy dostatečně rychle, aby aktuálně reflektovali kurz měny. Může se tak stát, že krátkodobě budou ceny na jedné straně hranic výhodnější,“ řekl Marek.

Podle něj se však ceny časem upraví, a to i proto, že zvýšený zájem domácích zákazníků povede ke zvýšení poptávky na německé straně hranic - a to přiměje obchodníky ke zvýšení cen. „Tím ta výhodnost zmizí,“ řekl Marek.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat