Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi při výběru vánočních stromků nehledí na cenu. Chtějí jedle

PRAHA - Nejoblíbenější druh vánočního stromku? Ve většině domácností v Česku by rádi ozdobili jedličku, a to i přes to, že smrky a borovice jsou o polovinu levnější. Jediným kritériem je vzhled, říkají prodejci vánočních stromků v Praze.

Prodavač stromků Pavel Čuchna s oblíbeným druhem - jedlí kavkazskou. foto: Kateřina Sýsová, Lidovky.cz

Cena nehraje roli a Češi si za vánoční strom rádi připlatí. Stále oblíbenější jsou jedle, a to především jedle kavkazská a stříbrná. Je tomu tak i navzdory skutečnosti, že se jedná o nejdražší nabízené stromky. Jedle se dá koupit kolem 450 korun za metr, smrky nebo borovice často stojí i o polovinu méně.

"Lidé se na cenu stromků nevyptávají, většinou jim záleží hlavně na vzhledu. Neřeší ani to, jak jsou husté větve a neptají se na opadávání jehličí," popisuje své letošní zkušenosti pro Lidovky.cz Radek Melichar, který již několik let prodává vánoční stromky na pražském Andělu.

"Doba umělých stromků je pryč"

Na špatné tržby si nestěžuje žádný z prodejců. "Řekl bych, že prodeje spíše rostou. Doba, kdy ještě před šesti nebo sedmi lety měli lidé doma umělé stromky, je pryč a většina lidí už stojí o ty pravé," říká Radek Melichar.

Spokojený je i další prodejce na Andělu. "Každý rok prodám asi 200 stromků a letos to bude nejspíš podobné." Oproti svému konkurentovi o pár metrů vedle prý prodává až v osmdesáti procentech případů jedle, zbytek většinou tvoří smrky pichlavé. Potvrzuje tak, že lidé se skutečně přestali ohlížet na cenu stromků.

Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Ačkoli jedle bývá považována za českou klasiku, ve většině případů se dováží ze zahraničí, především z Dánska. Například nejoblíbenější jedli kavkazskou pěstuje v České republice jen hrstka lidí. Mezi ně patří i Tomáš Pliska. "V Dánsku mají pro kavkazskou jedli výhodnější klimatické podmínky, nebojují například, tak jako my, s jarními mrazy," vysvětluje.

Stromky z dovozu

Celkem se v Česku prodá zhruba milion živých vánočních stromků ročně, jedna čtvrtina z nich je dovezených. "Pramení to především z toho, že se v České republice tolik vánočních stromků nevypěstuje," míní Pavel Čuchna, který prodává vánoční stromky na náměstí Míru.

Oblíbené jsou i stromky v květináčích, které po Vánocích nekončí u popelnic, ale dají se přesadit do zahrady. Ceny se pohybují okolo 100 korun v závislosti na druhu stromku. Výška takového stromku je však relativně malá. Zpravidla nepřesahuje 50 centimetrů, protože stromky by se v zimě neuchytily.

Autoři: , ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat