Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Češi se budou moci nově pojistit proti terorismu i samostatně

Člen zásahové jednotky SWAT před klubem Pulse v americkém Orlandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen zásahové jednotky SWAT před klubem Pulse v americkém Orlandu. | foto: APČTK

PRAHA Jen asi třetina pojišťoven nabízí v rámci životního pojištění i krytí následků teroristického útoku. Nově však bude možné pojistit se proti tomuto riziku i samostatně.

Neuplyne snad týden či měsíc, aby světové zpravodajství nepřišlo se zprávou, že se právě někde odehrál teroristický útok. Stále častěji je přitom cílem útoků také Evropa a místa, kde se běžně vyskytují i Češi, například Brusel, Mnichov či Nice.

Možnost pojistit se proti terorismu v rámci životního pojištění však nabízí jen část pojišťoven. Riziko nekryje, respektive je ze smluv vyloučeno, kolem tří až čtyř milionů v Česku uzavřených smluv.

Poradenská a zprostředkovatelská společnost Britanika teď ve spolupráci s Českou podnikatelskou pojišťovnou přišla s nabídkou, kdy si půjde zvlášť sjednat výhradně krytí právě tohoto rizika. Pojistku si přitom půjde sjednat od 500 tisíc korun až do 3,5 milionu korun, přičemž krytí ve výši jednoho milionu korun vyjde pojištěnce měsíčně na 25 korun.

„Dnes je na trhu asi 20 pojišťoven, ale pouze u šesti z nich je terorismus kryt v rámci životního pojištění, respektive pojištění není ve výlukách životních pojistek. Chceme tak nabídnout produkt, který jen rozšíří dnes nabízená životní pojištění,“ říká Jan Osúch, mluvčí společnosti Renomia, pod niž Britanika spadá.

Nedávné útoky v Evropě

  • 22. března, Belgie Teroristické útoky v Bruselu si vyžádaly 35 mrtvých (včetně tří pachatelů) a na 340 zraněných.
  • 14. července, Francie 31letý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel s 19tunovým kamionem na pobřežní promenádu v Nice. Během 45 sekund srazil na 300 lidí, včetně dětí, než jej policie zastřelila. Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších utrpělo zranění.
  • 22. července, Německo 18letý Němec íránského původu zastřelil vMnichově devět lidí i sebe.
  • 24. července, Německo Syrský žadatel o azyl v Reutlingenu na jihu Německa ubodal nožem jednu ženu, pět dalších lidí zranil.
  • 6. srpna, Belgie 33letý Alžířan zaútočil mačetou nadvě policistky v Charleroi; posléze byl zastřelen.

Jestli dojde k plnění, bude záležet na pojišťovně. Ta při posuzování škodní události zohlední veřejně vnímanou povahu daného útoku, dostupné informace státních úřadů či výsledků jejich vyšetřování. „K plnění dojde v případech, kde úřady státní správy takto útok označí, jak se to stalo například v případě útoků v Nice, Paříži apod. Naopak obecně pro útoky ‚psychopatů‘ bez vazby na politické či náboženské cíle je očekávatelné, že k plnění nedojde,“ vysvětluje Osúch.

Při cestě do Pákistánu má klient smůlu

Pojištění lze sjednat do konce roku 2016 a v roce 2017 na půl roku nebo na celý rok 2017. Pojistka se však nevztahuje na 18 rizikových oblastí, například Afghánistán, Pákistán či Sinajský poloostrov.

Pojišťovat proti teroru ovšem chtějí i další společnosti. „V nově připravovaném produktu chceme pojištění tohoto rizika uvolnit výjimkou aktivního podílu pojištěného na teroristickém činu. Jinak řečeno, ‚teroristovi‘ bychom neplnili, obětem jeho činu ano, pokud by se ovšem při šetření nezjistilo, že některá z nich na tomto činu měla nějaký, byť sebemenší podíl,“ uvedl Marek Vích z pojišťovny Kooperativa.

Krytí tohoto rizika v rámci životního pojištění chce od ledna příštího roku nabídnout i pojišťovna Allianz.

„Půjde nejenom o terorismus, ale také o různé epidemie nebo jadernou katastrofu,“ vysvětluje její mluvčí Václav Bálek. „Tato rizika chceme pojistit do konkrétní výše vztahující se na jednu pojistnou událost pro všechny naše klienty, kteří budou touto událostí zasaženi, a to v rozsahu uzavřené smlouvy každého klienta,“ dodal.

Kromě životního pojištění kryje terorismus, včetně léčebných výloh způsobených v jeho důsledku, i cestovní pojištění většiny pojišťoven.

Na následky teroristického útoku zatím zahynul jeiný Čech

Podle ministerstva zahraničních věcí zahynul v důsledku terorismu v posledních letech jen jeden český občan – velvyslanec Ivo Žďárek. Ten se stal obětí útoku v pákistánském Islámábádu v roce 2008. Žďárek tehdy pumový útok přežil jen s několika škrábanci, avšak když pomáhal evakuovat raněné lidi z hořící budovy, společně se svou přítelkyní uhořel.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...