Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se dále zadlužují, počet exekucí už přesáhl milion

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Češi se nadále zadlužují. Počet exekucí totiž poprvé v české historii přesáhl milion. Jde o pravomocné exekuce zanesené v centrální evidenci. Navíc polovina loňských exekucí ještě nenabyla právní moci.
Exekuce. (Ilustrační foto.)

Exekuce. (Ilustrační foto.) foto: Lidové noviny

Exekutoři vkládají do registru až pravomocné exekuce, reálně je tedy počet dlužníků ještě vyšší. "Domníváme se, že přinejmenším polovina exekucí nařízených v loňském roce ještě nenabyla právní moci,"  řekla mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová.

Přesnější údaje budou na přelomu měsíce, nyní je komora sbírá od jednotlivých exekutorských úřadů. Obecně ale také platí, že přibývá vícečetných exekucí, deset exekucí již prý není žádnou výjimkou. "Zaznamenali jsme již člověka, který má na sobě 82 exekucí," podotkla mluvčí.

Třetina exekucí se týká malých dluhů, lidé se neumějí bránit

Dlužníci jsou nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. "Naše zkušenosti ukazují, že si neumějí sehnat informace, nevědí, co mohou a nemohou, jak se bránit, nejsou připraveni řešit svou situaci komplexně," poznamenala mluvčí komory.

Za zhruba třetinou nařízených exekucí v Česku stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

Nárůst soudem nařízených exekucí zvyšuje rychlost a podle dřívějšího odhadu Exekutorské komory jejich počet loni přesáhl 700 000. Část z nich již nabyla právní moci a je v evidenci, část už dokonce byla v loňském roce vymožena a už v evidenci není. Asi polovina ještě nenabyla právní moci a v evidenci ještě není. Předloni soudy nařídily 554.000 exekucí, o rok dříve 428.000.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat