Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se do nákupních center vracejí jen pozvolna. Zavřené zůstávají restaurační zóny i dětské koutky

Ekonomika

  18:10
PRAHA - Češi se do nákupních center, po jejich znovuotevření 11. května, vracejí podle Asociace nákupních center jen pozvolna. Zatímco v pracovní dny v prvním týdnu provozu byla návštěvnost v porovnání se stejným obdobím loni na 70 až 90 procentech, o víkendu se pohybovala v průměru jen mezi 60 a 70 procenty. Situaci nepomohly stále zavřené restaurační zóny a dětské koutky, řekl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Pavel Toman

O víkendu, který měl z hlediska návštěvnosti přispět k posouzení dalšího vývoje chuti Čechů nakupovat, se podle Kubíčka v obchodních centrech žádný nával nekonal. Víkendové návštěvnosti nepřálo slunečné počasí, kdy bývají motivací k návštěvnosti center foodcourty a dětské koutky, uvedl.

Příspěvek pro OSVČ a malé firmy bude podle ministerstva financí stát 39,5 mld. Kč

Stravovací zařízení budou moci zákazníkům obchodních center znovu vařit od 25. května. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude ovšem ideální, pokud budou restaurace pouze jako výdejní okénka a lidé si budou brát jídlo s sebou. „Nákupní centra aktuálně rozšiřují kapacity, připravují rozestupy mezi stoly uvnitř objektu a chystají otevření venkovních teras,“ upřesnil provozní ředitel společnosti SSI Group, která se stará o bezpečnost, údržbu a úklid ve více než 50 nákupních centrech v Čechách a na Moravě Radek Škrabal. Ve stravovacích zónách podle něj budou také umývárny, kde si lidé budou moci umýt a vydezinfikovat ruce.

Dětské koutky a relaxační zóny by podle pátečního vyjádření Vojtěcha měly zůstat zavřené i po 25. květnu, tedy poslední vlně vládního uvolňování podnikatelských činností. Kubíček už dříve upozornil, že pokud by bylo od tohoto data možné shlukování 300 lidí, nákupní centra se do limitu s odpočinkovými zónami bezpečně vejdou. Centra se budou snažit najít podle něj také řešení, jak co nejdříve otevřít hlídané dětské koutky.

Prymula příští týden skončí, očekává Vojtěch. Ministerstvo se bojí mé popularity, tvrdí epidemiolog

V obchodních centrech platí přísná bezpečnostní a hygienická pravidla. U vstupů, ale i v obchodech musejí být dezinfekce na ruce, často jsou tam i jednorázové rukavice. Zákazníci musejí dodržovat dvoumetrové odstupy, platí zákaz shlukování. Na správné chování při nákupech upozorňuje infografika, ale také spoty v interním rozhlasu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat