Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se vrací do Řecka, hlásí cestovky. Pomáhá prý dohoda Bruselu s Tureckem o migrantech

Evropa

  6:00
PRAHA - Tuzemské cestovky si chválí dohodu mezi Bruselem a Tureckem ohledně vracení běženců, kteří připlují na řecké ostrovy. Počet migrantů poblíž turistických letovisek totiž klesá a zvedá se tak prý i zájem Čechů cestovat do kolébky antiky.

Zrovna teď je hlavní usušit si zcela promočené věci foto: Petra Procházková

A nebudou tam žádní běženci? Ptají se někteří Češi cestovních kanceláří před nákupem zájezdu do Řecka. „Často se také ujišťují, zda ostrov, který si vybrali, leží opravdu mimo migrační trasy,“ doplnil Petr Šatný z kanceláře Alexandria.

Strach z cesty do Řecka kvůli uprchlíkům ale oproti loňsku opadl a zájem se zase podle cestovek začíná zvedat. „V posledních dnech prodeje stoupají, což je dobrá zpráva, protože začátek předprodejů ukazoval spíše záporná čísla,“ oznámila Simona Fischerová z kanceláře Fischer.

K uklidnění situace prý pomohla i dohoda Bruselu s Tureckem. To má více zasahovat proti pašerákům a přebírat si běžence, kteří vstoupí na půdu EU. To mimo jiné ukazují i informace z Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). Zatímco v lednu dorazilo na řecké ostrovy 67 tisíc lidí, v dubnu, kdy začala dohoda mezi EU a Tureckem platit, to je zatím 1700.

„Předpokládáme, že dohoda definitivně rozptýlí obavy českých turistů z některých řeckých ostrovů a poptávka bude nakonec ještě vyšší než v loňském roce. Nejpopulárnější jsou mezi turisty řecké ostrovy Rhodos, Kos a Kréta. Očekáváme, že na těchto ostrovech proběhne dovolená standardním způsobem jako v předchozích letech,“ míní Fischerová.

Některé cestovky ale omezily cesty na letoviska na ostrovech, které jsou nejvíce postižené migrační krizí. „V letošním roce nelétáme na Samos a Lesvos,“ sdělila Eva Němečková z Firo-tour.

V Řecku momentálně vrcholí přípravy na sezónu a i místní samospráva se snaží migranty od turistů oddělit. Řecké úřady se například snaží přesouvat co nejdříve běžence do hotspotů a až tam vyřizovat veškerá administrativa. „Migranti se již tedy nemohou zdržovat na plážích a v turisty oblíbených centrech. Klienti si tak budou moci svoji dovolenou na řeckých ostrovech užít bez omezení,“ popsal přípravy František Vorel tiskový mluvčí cestovky Blue Style.

Už v polovině března se v Idomeni objevily podobné letáky, z jejichž popudu se...
Zpráva o možném otevření řecko-makedonské hranice se podle listu Kathimerini...

V poslední době se o Řecku mluví i v souvislosti s uprchlickým táborem Idomeni na hranicích s Makedonií. Běženci žádají, aby je ozbrojené složky nechaly projít, aby mohli pokračovat dál - nejčastěji do Německa. Jelikož je situace už delší dobu neřešitelná, dochází k nepokojům. Jen v tomto týdnu musela policie několikrát zasahovat pomocí slzného plynu a gumových projektilů. Ke zraněním došlo na obou stranách.

Tradiční Chorvatsko

Kvůli teroristickým útokům ve světě a nestabilním regionům v Africe volí stále více Čechů tradiční dovolenou v Chorvatsku. „Eliminují tak mnoho rizik, kterých se obávají jinde - riziko teroristických útoků, cestování letadlem, uprchlíci. To vše Chorvatsku hraje do karet,“ odůvodnila Fischerová. Podle Asociace cestovních kanceláří je zájem o zájezdy do Chorvatska letos o zhruba pětinu vyšší než loni.

Loď v přístavu Gaženica v chorvatském Zadaru.

Jak uvedlo ČTK: loni strávilo dovolenou v Chorvatsku více než 13 milionů zahraničních turistů. Z Česka sem přicestovalo 739 000 Čechů. Podle počtu přenocování se čeští turisté řadí ke čtvrtým nejpočetnějším po turistech z Německa, Slovinska a Rakouska.

V exotický oblastech se objevilo nově i nebezpečí spojené s virem Zika, který může způsobit poškození plodu u těhotných žen. Češi se však na Ziku ptají zatím jen ojediněle. „Na virus Zika se ptalo pouze několik klientů mířících do Karibiku, ale ani zde to nakonec na finální rozhodnutí nemělo vliv,“ řekl Šatný z kanceláře Alexandria.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...