Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi šetří na cigaretách, kupují ,černé’. Kuřivo se k nám pašuje zejména ze zemí bývalého SSSR

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Podíl nelegálně prodaných cigaret tvoří podle odhadu téměř deset procent trhu. Kuřivo se do Česka pašuje zejména ze zemí bývalého SSSR. Cigarety jsou čím dál dražší, a tak Češi pošilhávají po laciném nelegálním kuřivu z dovozu.

Černý trh s cigaretami v Česku roky stagnoval na úrovni pod 5 procenty. Postupně ale narostl jeho podíl na celkové spotřebě ze 4,7 procenta ve čtvrtém kvartálu roku 2017 k 9,7 procenta v loňském roce.

Vyplývá to z nejnovějších údajů nezávislé agentury pro výzkum trhu Ultex. Čísla zjišťovala pro přední tabákové firmy v Česku.

Neveřejná, ale detailní analýza agentury, jejíž hlavní zjištění mají LN k dispozici, vychází ze situace ve 30 vybraných městech v Česku.

A zaměřuje se vyloženě na spotřebované cigarety – z více než 10 tisíc kuřáky vyhozených krabiček, posbíraných podle předem stanovených pravidel, vyhodnocuje výrobce, zemi původu, a tedy i to, zda má či nemá krabička český kolek jako doklad o zaplacení daně.

Sever Moravy? Každá třetí krabička bez daně

Největší podíl jiných než českých krabiček byl při tomto šetření zjištěn na severní Moravě. Například v Havířově dokonce 30 procent, což znamená, že v onom městě byla téměř každá třetí krabička prodaná na černém trhu nebo dovezená bez zaplacení daně.

Zvyšující se množství cigaret, které se v Česku prodávají bez českých kolků, tedy bez úhrady spotřební daně, má pravděpodobně víc příčin.

Zástupci tabákových firem i celní správy, která na výběr spotřebních daní dohlíží, uvádějí jako hlavní důvod přibývající počty zahraničních dělníků ze zemí, jakými jsou Ukrajina a částečně Bělorusko.

Případně i Polsko nebo Slovensko, přes které se do České republiky ukrajinské cigarety dostávají. Obchodní zástupci tabákových firem v Slezsku informují o nájezdech dodávek z blízkého Polska, ze kterých se nejčastěji na sídlištích skrytě prodávají třeba ukrajinské cigarety za cenu kolem 50 korun.

Grafika k černému trhu s cigaretami.

„Zahraniční dělníci, především z Ukrajiny a Běloruska, si s sebou přivážejí cigarety z domovských zemí,“ uvádí mluvčí zdejšího zastoupení tabákové firmy Japan Tobacco International Jiří Hauptmann.

Cena za balíček cigaret: Ukrajina 13 korun, Česko 84

V českých továrnách přibývají tisíce cizinců. Údaje statistického úřadu dokládají především masivní příliv lidí z Ukrajiny. Za poslední dva roky vzrostl u nás počet legálně pobývajících Ukrajinců o 15 tisíc na skoro 123 tisíc (k červnu loňského roku). Což je nárůstem i absolutním číslem nejvíc ze všech cizinců u nás.

Cena krabičky na Ukrajině v přepočtu přes 13 korun (v roce 2017) je hodně lákavá v porovnání s průměrnými 84 korunami v Česku.

Miliony ukrajinských krabiček cigaret u nás přitom zdaleka neodpovídají faktu, že fyzická osoba si podle zákona může do Česka legálně při jedné cestě dovézt pro vlastní potřebu maximálně čtyři kartony po deseti krabičkách.

Vysoký počet odhalených „nečeských“, tedy zde nezdaněných krabiček, potvrzují i celníci. „Převažují tabákové nálepky nástupnických států bývalého Sovětského svazu, zejména pak Ukrajiny, Běloruska, Ruska a Moldavska a zemí Balkánu. K těmto zjištěním dochází při kontrolách aut, autobusů a vlaků ze zemí bývalého SSSR,“ říká mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Ve větším množství pak sem nelegálně pašeráci vozí ukrajinské a jiné cigarety ukryté v kamionech.

Enormní aktivitu celních kontrol dokládají i čísla z loňského roku. Kontroly na tržištích, v dopravě a na jiných místech odhalily přes 300 případů nelegálního prodeje, zabaveno bylo přes 100 tisíc krabiček.

To zhruba odpovídá číslům z předchozího roku. Dramaticky ale v roce minulém narostla hodnota a množství zabaveného kuřiva při domovních prohlídkách, v nelegálních skladech a výrobnách. Loni tak celníci zadrželi skoro dva miliony krabiček, ve dvou předchozích letech to přitom bylo v rozmezí 200 až 350 tisíc.

Ukrajinu a také Bělorusko uvádí jako největší zdroje, odkud pocházejí padělané a pašované cigarety, agentura Ultex i poradenská společnost KPMG, která s větším časovým odstupem úroveň nelegálního tabákového trhu vyhodnocuje také.

Přesto ale legální trh v Česku zatím neklesl, alespoň ve finančním vyjádření. Státu vzrostlo loni inkaso daně z tabákových výrobků o 2,6 miliardy na 58,8 miliardy korun. „Na základě našich informací můžeme říci, že domácí trh se nezdá být nárůstem černého trhu ovlivněn. Inkaso daně za loňský rok stouplo o 4,6 procenta, zatímco sazby daně vzrostly o 2,3 procenta,“ připomíná Tomáš Korkoš, člen představenstva lídra tabákového trhu společnosti Philip Morris v Česku.

Spotřeba legálně prodaného kuřiva dlouhodobě stagnuje nebo mírně klesá, při započtení černého trhu se však ukazuje, že lidé v Česku toho meziročně vykouřili víc.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...