Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si luxus rádi i půjčí

Ekonomika

  8:58
PRAHA - trávit víkend nebo dovolenou v nejnovějším modelu Ferrari 599 GTB Fiorano, v Bentley nebo Rolls-Royce? Proč ne. Zájemce si však bude muset připravit až několik tisíc eur za den pronájmu.

Auto foto: Reprofoto

Půjčovny luxusních vozů si ale přesto na nedostatek zákazníků nemusí stěžovat. „Meziroční nárůst je v desítkách procent,“ říká Radovan Blažek ze společnosti ELITE Rent Central Europe. Podle něho je zvyšující se zájem o pronájem limuzín způsoben sílící ekonomikou a turistickým ruchem.

 Zatímco v předcházejících letech tyto speciální služby využívali především movití cizinci, v současné době se v limuzínách projíždějí i Češi. Jde především o úspěšné podnikatele, finančníky nebo průmyslníky. „Často jde o tuzemské firmy, které chtějí při mimořádné obchodní příležitosti pohostit důležité zahraniční obchodníky,“ dodává Lucie Šťastná z autopůjčovny ASAP Rent Car.

 „U některých zákazníků jde do určité míry i o pohodlí a společenský kredit,“ myslí si Radek Vodička, generální ředitel společnosti Austrian Chauffeur Limousines. Velkým hitem se limuzíny stávají pro oslavy narozenin, výročí, a především svatby. Není proto už ani v Česku neobvyklé, že nevěstu a ženicha odváží lincoln, u něhož se cena za hodinu pronájmu pohybuje kolem dvou a půl tisíce korun. „Je pravda, že svatebčané si takovou limuzínu pronajmou maximálně na tři hodiny,“ říká Alois Cínek z půjčovny Limousine Car Spiritka. Pokud jde o zahraniční klienty, zástupci půjčoven se shodují, že cizincům jde o jediné. Přesunout se z jenoho místa na druhé a příliš nehledí na to, čím jedou. Skoro všichni ale vyžadují osobního řidiče a klimatizaci.

Firmy nabízející pronájem luxusních aut navíc upozorňují, že občasné půjčení superluxusních a supersportovních aut je chytrá alternativa. „Vlastnit třeba Ferrari je spojeno se spoustou menších či větších nepříjemností, jako je garážování, pravidelný servis a údržba, vysoké provozní náklady i neúměrný propad ceny vozu už po několika tisících najetých kilometrech,“ konstatuje Jakub Hanus, obchodní a marketingový ředitel ELITE Rent Central Europe. Rozdíl je rovněž v požadavcích jednotlivých národností. „O luxusní vozy mají zájem především Rusové a Izraelci. Naopak Španělé preferují levná auta, ale zase na delší dobu,“ uvádí Šťastná.
Autor: