Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slevy v desítkách procent. Češi se v e-shopech vrhli na vrácené zboží

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Díky právu odstoupit do dvou týdnů od smlouvy si Češi dělají z e-shopů bezplatné půjčovny.Například fotoaparát po dovolené vrátí a dostanou zpět peníze. Použité zboží pak obchodníci prodávají se slevou. Vydělávají na tom další zákazníci, kteří se takové koupě nebojí.
Nakupování na internetu (ilustrační foto).

Nakupování na internetu (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vrácené zboží obvykle tvoří jedno až tři procenta nákupů, někdy dokonce jen zlomky procent, firmám ale přidělává starosti a snižuje marži. Na druhou stran jej ale pak prodávají a zájem o takové zboží mezi Čechy roste.

„Stabilně se vratky drží pod jedním procentem, v řádech desetin procenta rostou jen v době po Vánocích, kdy někteří zákazníci chtějí vrátit nevhodně zvolené vánoční dárky,“ říká ředitelka obchodu Kasa.cz Andrea Čižmářová.

PSALI JSME:

E-shopy nemají vracení zboží v lásce také kvůli komplikacím a administrativnímu zatížení, které to s sebou nese.

U některých výrobků se obchodníkům daří zachránit alespoň část zisku reinstalací počítače, smazáním kontaktů a dat z vrácených mobilních telefonů nebo smazáním fotografií z fotoaparátů.

Slevy v desítkách procent

Takové zboží se pak prodává s výraznou slevou, odvislou od stavu nabízeného zboží. „Pro rozbalené zboží máme na webu vytvořenou speciální sekci. Zákazníci tak mohou výrazně ušetřit a někteří tuto možnost vysloveně vyhledávají,“ podotýká marketingový ředitel CZC.cz Kamil Demuth.

Slevy se pohybují od jednotek až po desítky procent, zájem o zboží je proto velký. Podle obchodníků je úspěšnost opakovaného prodeje v podstatě stoprocentní.

Některé obchody kromě speciální sekce řadí použité zboží i na začátek své normální nabídky, čímž šance na jeho opětovný prodej ještě přiživují. A existují i servery jako Rozbaleno.cz, které se na použité zboží specializují.

Speciál věnovaný e-shopům čtěte ve čtvrtečním vydání LN.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat