Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si oblíbili chytré telefony, jejich ceny rychle padají dolů

Ekonomika

  10:20
PRAHA - Ceny chytrých telefonů v Česku rychle letí dolů. Zatímco ještě před rokem stály tyto přístroje kolem deseti tisíc korun, nyní jsou na trhu modely, které stojí i kolem tří tisíc korun. A lidé kupují měsíčně desítky tisíc těchto mobilů, které fungují jako kapesní počítače.

4G HTC Thunderbolt foto: Reuters

Největší zájem je podle prodejců o telefony v cenové relaci tři až pět tisíc korun. Ty už mají dotykový displej, kvalitní fotoaparát, MP3 či integrovanou navigaci.

"Čím dál populárnější jsou dotykové a chytré telefony. Protože jsou tyto telefony čím dál cenově dostupnější, očekáváme, že se jich letos bude prodávat čím dál víc," říká mluvčí internetové nákupní galerie Mall.cz Michala Gregorová a dodává, že největší zájem je o telefony založené na operačním systému Android.

Smartphone

Aktuálně podle Jana Samka z Alzy dramaticky klesá cena například mobilních telefonů Nokia. Cena Nokia N97 nebo N8 podle něj klesla o zhruba 30 procent.

Chytré telefony tak rychle vytlačují z prodejen klasické mobily. "Za poslední půlrok dosahuje podíl chytrých telefonů na celkovém prodeji 30 procent," tvrdí Michal Navrátil z Electroworldu. V prodaných telefonech prý přitom dominují Samsung a Nokia. Nokia pak vyhrává na poli telefonů s navigací, v jejím portfoliu je 40 procent modelů, které ji mají.

Jednou z nejoblíbenějších a nejprodávanějších nokií s navigací je podle prodejců Nokia 5230 s operačním systémem Symbian, která se v internetových obchodech prodává od 2810 korun. Cena v kamenných prodejnách elektra se pak pohybuje okolo 3700 korun do téměř 4200 korun.

Z konkurenčního operačního systému Android je pak prý jedním z nejlépe prodávaných telefonů například Sony Ericsson X8. Ten se v e-shopech prodává od 3798 korun, v kamenných prodejnách se pak jeho cena pohybuje okolo 4400 korun.

Jedním z nejlevnějších chytrých mobilních telefonů na trhu je podle Samka vlastní produkt Vodafonu, pojmenovaný Vodafone 845, vybavený operačním systémem Android. "Pokud někdo touží po smartphonu a má hluboko do kapsy, tento produkt pro něj nemá konkurenci," říká Samko. Mall.cz jako nejlevnější smartphone nabízí například CPA my Phone A210.

Klesající ceny mobilů potvrzují i mobilní operátoři. Ti se shodují, že největší zájem mají Češi o smartphony nabízené v různých akcích a velmi žádané jsou ty nejlevnější mobily. "Měsíčně prodáme zhruba 30 tisíc telefonů," říká Michaela Staňková z O2. Desítky tisíc prodaných přístrojů měsíčně potvrzuje i Vodafone. 

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?