Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Covid už prodražuje i vodu, Češi si za ni od ledna opět připlatí. Podívejte se, o kolik vzrostou ceny

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: pixabay

Původní zpráva
Praha - Po květnovém zlevnění poplatku za dopravu a čištění vody se taxa v obcích a městech vrací k trendu dlouhodobého růstu. Češi si od ledna příštího roku opět za vodné a stočné připlatí a tentokrát to není jen obvyklými argumenty o růstu nákladů na energie nebo investice. Příjmy provozovatelů vodovodů a kanalizací ochudil letos z nemalé části i covid a vládní protivirová opatření. Přesněji – pokles spotřeby pitné a vypouštěné odpadní vody.
  11:30aktualizováno  12:00

OSVČ budou moci čerpat kompenzační bonus a peníze z programu Antivirus souběžně

Města a obce každoročně schvalují své cenové plány ohledně úpravy vodného a stočného většinou do konce listopadu. Už nyní je zřejmé, že cena pro příští rok bude leckde vyšší nejen oproti současné situaci, ale zčásti i oproti období před letošním květnem, na jehož začátku stát snížil u této služby sazbu DPH z 15 na 10 procent. A drtivá většina vodárenských společností tehdy od května zlevnila.

Desetikoruny k účtu navíc

Od příštího roku lze oproti dnešku očekávat zvýšení taxy u součtu vodného a stočného přibližně o čtyři procenta, což je o poznání víc než aktuální meziroční inflace, která v říjnu klesla na 2,9 procenta. A znamená to také, že si za vodu v průměru jedna čtyřčlenná domácnost připlatí měsíčně – v závislosti na regionu – k nynějším zhruba 960 korunám dalších přibližně 20 až 40 korun.

Cena vody v krajských městech v roce 2020.

Leckde už je jasno. Třeba v Brně od ledna zaplatí lidé za kubík vody 85,2 koruny oproti aktuální sazbě 80,6 koruny. Na jednu osobu to měsíčně znamená zdražení o šest korun. Před květnovým zlevněním tam Brněnské vodárny a kanalizace účtovaly dohromady za kubík vodného a stočného 84,3 koruny.

„Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury,“ uvedla Renata Hermanová za Brněnské vodárny a kanalizace.

Schillerová: Pokud se do konce roku uvolní opatření, nebude důvod prodlužovat Antivirus

Jasno je i v Plzni, kde kubický metr vodného a stočného podraží od ledna o 4,3 koruny, tedy o 4,56 procenta, na 98,82 koruny. Vodárna Plzeň kalkuluje, že příští rok vzrostou náklady na elektřinu a chemikálie pro výrobu pitné vody i na likvidaci kalů z čistírny odpadních vod, mzdy a poplatky. 

Nemalou díru v příjmech udělala vládní protivirová opatření, zavření škol, sportovišť, bazénů. „Kvůli pandemii koronaviru evidujeme zhruba od března meziroční snížení spotřeby na vodném a stočném u odběratelů asi o 270 tisíc metrů krychlových vody, což je zhruba o tři procenta, tedy o 24 milionů korun bez DPH,“ řekla mluvčí plzeňské vodárny Dana Veselá.

Jinde, včetně dalších velkých měst Prahy a Ostravy, se čeká schvalování cen v nejbližších dnech. „Lze říci, že nárůst bude minimálně o inflaci,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Tři miliardy poputují zemědělcům. Schillerová schválila uvolnění financí na kompenzační program

Covid však ceny příštího roku neovlivní všude stejně. Lidé se nepřesouvali do domovů, kde tedy naopak spotřeba vody zas o něco rostla, jen v rámci velkých měst, ale v případě studentů i do regionů. Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Viléma Žáka se tak bude nárůst ceny znatelně lišit region od regionu a obec od obce. V Česku celkem funguje na 7000 vodárenských provozovatelů.

Vodárny v kleštích viru

„Vliv covidu není jen v nižší spotřebě vody. Omezila se i činnost vodáren, zrušila se řada plánovaných oprav, omezil se kontakt pracovníků s okolním světem, připočtěte náklady na ochranné prostředky, včetně testů, přitom provoz a fixní náklady zůstaly zachovány,“ popsal situaci Žák. Státní podpůrné programy podle něj pomohly vodárnám jen z malé části.

V květnu, v souvislosti se snížením sazby DPH, přesto zlevnila vodné a stočné drtivá většina vodárenských firem. Ministerstvo financí na vzorku obcí s více než desítkou tisíc obyvatel vyčíslilo, že pouze sedm provozovatelů vodárenské soustavy cenu od května nesnížilo. Mezi nimi i Praha, kde cena zůstala od ledna doposud na 94 korunách za kubík.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!