Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si za zelenou energii rádi připlatí, jádru a uhlí už nevěří

Ekonomika

  10:43
PRAHA - Z ekologických zdrojů energie dává téměř polovina obyvatel Česka přednost solárním panelům. Jen čtvrtina z nich je přesvědčena o tom, že uhlí, plyn a jádro by měly i nadále zůstat základem energetické koncepce Česka.

Zelená energie foto: Shutterstock

Naopak tři čtvrtiny Čechů si myslí, že by se energetika České republiky měla v budoucnosti zakládat zejména na využívání obnovitelných zdrojů. Vyplývá to ze včera zveřejněného průzkumu agentury STEM/MARK.

Nejoblíbenějším zdrojem ekologické energie je pro více než 41 procent z necelé tisícovky dotázaných slunce. To potvrzuje i Daniel Kunz, generální ředitel firmy Energy 21, která se specializuje na využívání obnovitelných zdrojů v energetice. "Solární technologie zlevňují, a pro spoustu lidí tak představují finančně dostupnou možnost, jak snížit svoje výdaje za elektřinu a teplo, a navíc udělat něco pozitivního pro životní prostředí," uvedl Daniel Kunz.

Velkou výhodou solární energie je v současnosti její finanční zvýhodnění. Stát ve snaze motivovat lidi, obce i firmy k většímu využívání ekologických zdrojů energie dotuje jejich výkupní ceny.

Dotovaná cena pro fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu letos a s výkonem nad 30 kW činí 12,79 koruny za kWh. Pokud solární panely vyrábějí méně než 30 kW, je dotovaná cena této elektřiny 12,89 korun. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu, který dohlíží na energetický trh. Za tuto cenu jsou totiž distributoři elektrické energie povinni od malovýrobců energii vykupovat. Tržní cena jedné kWh se přitom pohybuje zhruba kolem dvou korun.

Solární energie je navíc státem podporována i takzvanými zelenými bonusy. Pokud se malovýrobci solární elektřiny podaří prodat solární energii obchodníkovi s elektřinou nebo oprávněnému zákazníkovi za dohodnutou cenu, může si nechat nejen výtěžek z tohoto obchodu, ale navíc dostane od státu ještě zelený bonus ve výši 11,81 koruny za kWh. Ostatní druhy ekologické energie jsou sice státem podobným způsobem také dotovány, ale jejich obliba u Čechů není velká.

Další podrobnosti o zelené energii si přečtěte v úterním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat