Pirátské sledování audiovizuálního obsahu probíhá prostřednictvím sdílení přístupových karet pro satelitní příjem. Sdílení karet umožňuje na nelicencovaném satelitním přijímači bez přístupové karty sledování kódované programové nabídky satelitních operátorů.
Dovozem a prodejem těchto přijímačů vznikly satelitním provozovatelům ztráty ve stovkách milionů korun.
DALŠÍ ČTENÍ: |
„Zdaleka ne všichni přijímače využívají k pirátskému příjmu televizních programů. Lze však říci, že rozvoj internetu a technologií s sebou přináší nové formy pirátství a my se domníváme, že pirátský příjem velmi rychle roste,“ uvedl člen představenstva firmy M7 Group, která Skylink provozuje, Jaromír Glisník.
Prodej přijímačů uzpůsobených pro neautorizované sdílení přístupu dosud považovali prodejci a distributoři satelitní techniky za velmi málo riskantní a právně obtížně napadnutelný. Evropský soudní dvůr ale nedávno rozhodl, že prodávat multimediální přehrávače umožňující pirátský streaming je protiprávní, což by mělo mít důsledky i pro prodej zařízení umožňujících pirátský příjem v Česku.
Další comeback Vladimíra Železného. Zlomí prokletí zpravodajských stanic?![]() |
„Rozhodnutí Soudního dvora EU znamená, že se zásadně zvyšuje šance na právní postih prodejců pirátského hardware. Rozsudek poskytuje specializovaným agenturám možnost udělat z potírání distribuce pirátských přijímačů zajímavý zdroj příjmu. Stačí zdokumentovat prodejní aktivity konkrétního distributora či prodejce a za předem sjednanou provizi soudně vymoci příslušnému satelitnímu operátorovi tučné odškodné,“ dodal Glisník.
Největší tuzemská satelitní platforma Skylink má celkem v ČR a na Slovensku 1,65 milionu zákazníků, z toho asi jeden milion připadá na Česko. Jeden milion uživatelů platí měsíční servisní poplatek a 650 tisíc si předplácí některý z programových balíčků.