Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Česká ekonomika letos roste. Může se stát nejúspěšnější v celé Evropě

Česká ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika. | foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

PRAHA Česká ekonomika nyní roste nejvíce v celé Evropě. Nečekaně vysoký odhad jejího růstu ve druhém čtvrtletí již zcela odráží příznivé trendy v ekonomice. Shodli se na tom analytici, podle kterých tak hrubý domácí produkt za celý letošní rok přesáhne čtyřprocentní hranici. HDP vzrostl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ meziročně o 4,4 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta.

V celé Evropě není země, která by aktuálně rostla rychleji než česká ekonomika, řekl analytik Deloitte David Marek. Z dosud známých výsledků překonaly tříprocentní hranici růstu HDP Slovensko a Španělsko, těsně se jí přiblížilo Švédsko. Ostatní evropské země rostly pomaleji. Dvě největší evropské ekonomiky sice mírně zrychlily, stále však rostou relativně pomalých tempem, když HDP Německa meziročně stoupl o 1,4 procenta, Francie o 0,9 procenta.

Česká ekonomika má našlápnuto stát se letos nejúspěšnějším evropským hospodářstvím, souhlasil analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podle něj se potvrzuje, že růst v prvním čtvrtletí nebyl dán přechodnými a jednorázovými faktory. To ostatně signalizoval velice solidní růst hrubé přidané hodnoty, která nezohledňuje dopad daňových změn, například při změně spotřební daně z tabáku. Právě jimi bylo úspěšné první čtvrtletí do jisté míry vysvětlováno.

Všeobecně očekávaný mezičtvrtletní pokles se nekonal, výsledky za druhé čtvrtletí výrazně překonaly maxima tržních odhadů, upozornila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Hospodářský růst se podle ní postupně přelévá do většiny odvětví. Česká ekonomika letos výrazně pokročí v konvergenci k nejvyspělejším sousedům a její výkon je pravděpodobně blízko potenciálu, dodala.

Impuls pro zaměstnanost i státní rozpočet

I když jde zatím jen o první odhad, podle analytika ČSOB Petra Dufka nezbývá, než znovu zlepšit výhled české ekonomiky pro letošní rok. Ekonomický růst nejspíše překročí čtyři procenta, což bude nejlepší výsledek od roku 2007. Tento výsledek bude znamenat vzpruhu pro zaměstnanost, příjmy státního rozpočtu a nakonec i přispěje k rychlejšímu přibližování ČR k vyspělým zemím EU, dodal.

Růst HDP za druhé čtvrtletí je výrazně nad odhadem ČNB, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Centrální bankéři ale podle něj mohou být spokojení. Česká ekonomika si vede dobře a ČNB tak skutečně není pod tlakem, aby zaváděla nová opatření s cílem dále změkčit měnové podmínky v ekonomice. Na druhou stranu ale předpokládá, že navzdory silnému růstu HDP setrvá bankovní rada u svého závazku bránit úroveň 27 korun za euro a činit tak přinejmenším do druhé poloviny roku 2016.

Pokračování vzestupných tendencí dokládá podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského většina krátkodobých ukazatelů, mezi kterými vyzdvihl údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách. Investiční aktivitu firem a soukromou spotřebu také ČSÚ ve svém komentáři označil jako klíčové složky ekonomického růstu. Je však zřejmé, že citelně pomáhá i růst v zahraničí, poznamenal.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
Technolog

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč