Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká ekonomika je v nejlepší desítce zemí Evropské unie, ukázala analýza

  10:59
Po utlumení inflace se Česko vrátilo do desítky nejzdravějších ekonomik Evropské unie. Aktuálně obsadilo devátou příčku, kde bylo naposledy v roce 2022, ukázal Index prosperity a finančního zdraví. Česko za umístění v žebříčku podle analýzy vděčí hlavně utlumené inflaci a stabilizaci veřejného dluhu. Loni bylo čtrnácté.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Největším viníkem, proč v minulých dvou letech Česko vypadlo z nejlepší desítky zemí, byla inflace. Ta nyní působila na celkové umístění naopak pozitivně. Zatímco ještě v roce 2022 inflace za celý rok přesahovala v průměru 15 procent, loni činila 2,7 procenta. Byla tak pouze sedm desetin procenta nad inflačním cílem České národní banky.

Kromě inflace Česku pomohlo i zlepšení stavu veřejného dluhu. Česká ekonomika se už mnoho let potýká s vysokými deficity státního rozpočtu, což vedlo k tomu, že nominální dluh veřejného sektoru v roce 2023 poprvé přesáhl tři biliony korun. Díky růstu nominálního výkonu ekonomiky však relativní zadluženost Česka poklesla, pohybuje se kolem 42 procent HDP. V evropském srovnání jde o poměrně nízkou úroveň – Česko se řadí mezi třetinu nejméně zadlužených zemí EU, zatímco průměr eurozóny je téměř dvojnásobný.

„Dobře si stojíme ve zdraví a bezpečnosti, kde jsme na prvních dvou příčkách. Pozitivní je i stav veřejného dluhu. Jsou zde ale věci, které nás stahují níž. Je to úroveň bydlení, zejména jeho vysoká cena, a životní prostředí. Dalším problémem, který nám podkopl nohy v předchozích ročnících, je celkový výkon ekonomiky. Velkým problémem je nízká přidaná hodnota,“ shrnul Tomáš Odstrčil z portálu Evropa v datech, který se na Indexu prosperity podílí spolu s Českou spořitelnou a Sociologickým ústavem AV ČR.

Čech pracuje o 20 procent víc než Němec

„Česká ekonomika od covidu není schopná výrazně růst,“ dodal David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. „Na obyvatele jsme na 80 procentech HDP Německa na obyvatele, při přepočtu na zaměstnance jsme na 90 procentech. Důvod je, že český zaměstnanec byl v posledních letech schopný vyrábět o něco víc než německý. Problém ale je, že HDP na odpracovanou hodinu je na 60 procentech. Češi tedy pracují výrazně více než Němci, na obyvatele o 20 procent,“ dodal Navrátil s tím, že nízkou produktivitu tedy Češi dohání tím, že pracují více.

Nejlepší ekonomickou kondici má podle analýzy Švédsko, které dosahuje velmi dobrých výsledků ve všech sledovaných oblastech. Druhé je zmíněné Německo, které z hlediska HDP zůstává nejsilnější ekonomikou nejen v EU, ale i v celé Evropě.

Autor: