Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká IKEA bude prodávat použitý nábytek. Lidé za něj dostanou poukázky

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Španělská IKEA od začátku minulého týdne vykupuje ve třech prodejnách v Madridu použitý nábytek. Chce ho nabízet k přeprodeji. Podobný projekt chystá i české zastoupení známého řetězce.

Obchodní dům IKEA. Ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle zjištění serveru Lidovky.cz odstartuje bazar na začátku příštího roku v pobočce na pražském Zličíně. „Iniciativu přeprodeje nábytku u nás zahájíme od roku 2017,“ uvedla mluvčí společnosti IKEA Zdeňka Pecková.

Lidé mohou prodat šuplíky, židle, skříně, knihovny, komody a stoly. Ovšem výhradně nábytek, který není poškozený a který nijak neupravili.

Firma bude následně jednotlivé kusy hodnotit a zákazníkovi navrhne sumu, za kterou by je odkoupila. V případě, že bude souhlasit, dostane dárkovou poukázku na další nákup v hodnotě dohodnuté částky.

Cena se bude lišit v závislosti na stavu nábytku. Zpočátku bude IKEA daný kus prodávat za stejnou částku, za níž ho od zákazníka odkoupila. O projektu informoval španělský server El mundo začátkem prosince 2016. Tato iniciativa zatím kromě Španělska existuje pouze v Belgii, jak uvedla Mercedes Gutiérrez, která má ve španělské IKEA na starosti udržitelnost. Nyní se přidá i Česko.

Formulář s fotografiemi

Nábytkářská firma se touto strategií snaží dostat na trh produkty z druhé ruky a částečně tak obohatit svůj obchodní model. Vsadí na udržitelnost a zároveň chce reagovat na aktuální spotřebitelské trendy po úspěchu obchodních platforem, jako jsou Wallapop nebo Vibbo, které se také soustředí na zboží z druhé ruky.

Lidé, kteří by o tuto novou službu ve Španělsku měli zájem, musí vyplnit formulář na webu IKEA a připojit fotografie všech kusů nábytku, které by chtěli prodat.

Možnost prodávat zboží z druhé ruky zahájila španělská IKEA v rámci projektu „Zachraňme nábytek“ a jednalo se o první takovýto projekt svého druhu. V první fázi projektu (do konce srpna 2017) plánuje odkoupit a prodat asi 600 kusů nábytku v rámci iniciativy.

Tento projekt plánuje rozšířit po celém Španělsku v průběhu roku 2017. Zahrnuje také recyklaci žárovek nebo možnost darovat bytový textil.

Ve španělských pobočkách IKEA budou k dispozici sběrny žárovek a zákazníci za použitý kus dostanou slevový kupon na další nákup nebo budou moci poskytnout finanční dar některé z příspěvkových organizací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!