Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česká města mění osvětlení. Stožáry lamp osazují úspornou LED technologií

Ekonomika

  15:15
PRAHA - Česká města investují do výměny stožárů s lampami veřejného osvětlení, podporují zavádění nových technologií na úsporu elektrické energie a instalují LED osvětlení. Karlovy Vary například chtějí mít lampy jako infokiosek. Nejdražší provoz osvětlení má Praha, kterou loni vyšel bez investic do obnovy na 141 milionů korun.

O postupném přechodu na LED osvětlení uvažuje i Praha. Ilustrační foto. foto: ARCHIV MAFRA

Více než 100 milionů korun stojí ročně osvětlení i v Brně. Osvětlení si nejčastěji města spravují sama nebo prostřednictvím najatého správce. Na moderní LED svítidla přechází od roku 2010 postupně Ostrava.

„V současné době je jich osazeno asi pět tisíc, což je dvanáct procent z celkového počtu světelných míst. U svítidel se předpokládá delší životnost, minimální náklady na údržbu, úspory elektrické energie,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Loni město investovalo do osvětlení přes 22,6 milionu, o rok dříve to bylo téměř 19,5 milionu.

ČTĚTE TAKÉ:

Cestou moderního osvětlení využívajícího technologii LED chce jít také hlavní město. „Praha se chce v budoucnu ubírat směrem chytrého města, tedy instalací inteligentního osvětlení a LED technologie jsou jednou z forem,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. LED už na některých místech funguje. Na letošní rok pak bylo v rozpočtu Prahy vyčleněno na investice do veřejného osvětlení 90 milionů korun. Praha kromě elektrického osvětlení využívá v historickém centru i obnovené plynové lampy.

LED svítidla instalují také v Českých Budějovicích, kde jsou například u Sportovní haly či v Rudolfovské ulici, nebo v Pardubicích. Tam technické služby zhruba pět let staré výbojky vyměňují za LED svítidla. „U stožárů, které se staví nově, jdeme rovnou cestou nových technologií,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková.

Výměna starých stožárů

Nové typy s LED technologiemi představují kolem tisíc světelných bodů v Jihlavě, kde jsou osazovány v posledních třech čtyřech letech. V tomto roce bude město modernizovat osvětlení v Okružní ulici.

Prostějovská radnice se zase snaží snížit výdaje pomocí moderního zařízení Energy Saver, které instalovala na sídlišti Hloučela. Po zprovoznění přístroje klesla spotřeba elektřiny místy až o třetinu. „Zařízení snižuje ztráty vedení elektrické energie, prodlužuje životnost výbojek a snižuje teplotu svítidel a kabelů,“ uvedl primátorčin náměstek Jiří Pospíšil.

Výměnu starých stožárů plánuje zahájit na jaře ve čtrnácti lokalitách Liberec. Podle primátorova náměstka Tomáše Kysely město využije toho, že společnost ČEZ plánuje letos rušit některá nadzemní vedení a ukládá ho do země. ČEZ odstraní staré stožáry, nové musí postavit město. Náklady radnice vyčíslila na 9,5 milionu korun.

Investice do osvětlení v Brně loni činily 45 milionů, letos to má být 50 milionů korun. V minulosti se měnilo 400 až 500 stožárů za rok. „Od roku 2011 se tento počet navýšil na 600 až 700 stožárů ročně a loni se podařilo obnovit okolo 1200 kusů. Současně jsme pořídili asi 200 kusů nových svítidel typu LED. To vše bylo hrazeno bez navýšení finančních prostředků z města na základě úspor společnosti,“ řekl provozně-technický ředitel Technických sítí Brno Josef Šaroun.

V Karlových Varech by mohly v budoucnu lampy podle primátorova náměstka Michala Riška (ČSSD) sloužit při použití chytrých telefonů například jako informační kiosky pro turisty. V lázeňském městě stojí správa veřejného osvětlení devět milionů korun ročně, dalších 9,5 milionu stojí elektřina pro jeho provoz.

Stotisícový Hradec Králové letos počítá s náklady na osvětlení 39 milionů. Loni byly 35 milionů korun, což bylo oproti předpokladům nakonec o sedm milionů korun méně. „Hlavním důvodem byly levnější nákup elektřiny na burze a pořizování moderních svítidel se sníženým výkonem při zachování svítivosti,“ uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Města spravují svá veřejná osvětlení nejčastěji prostřednictvím najatého správce nebo svých městských firem. To je případ třeba Prahy, kde se o něj nyní stará firma Trade Centre Praha, nebo Karlových Varů, kde jej má na starosti městský dopravní podnik. V Liberci mají zase najatou správcovskou firmu Eltodo, které město ročně platí zhruba 56 milionů korun. V minulosti Hradec Králové uvažoval o tom, že provoz a investice svěří soukromníkovi. Radnice ale v roce 2010 od privatizace upustila a začala světla ve větší míře opravovat sama.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...