Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuse

Česká pole obdělávají cizí ruce. V míře propachtované půdy zaujímá ČR nelichotivou třetí příčku v Unii

Řada ministrů dopravy se kvůli Ludmile Havránkové dodnes budí vprostřed noci se studeným potem na těle. Jednu věc ale statkářce, která hájila svoje hektary dálnici s číslem 11 navzdory, upřít nemohou ani oni. Na její půdě jí záleželo, nevnímala ji jako nemovitost, na které se dá vydělat; vnímala ji jako dědictví po předcích a odkaz pro potomky.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Největší problém jsou dotace. Ty by měl dostávat jenom majitel pozemku pokud na něm hospodaří. Pachtýř ne a majitel který to propachtoval taky ne. To by ceny okamžitě klesly a různí překupníci by utřeli rypáky. Až by jim ležely pozemky ladem a nic nevynášely. Jenže to se neschválí protože největší pachtýř je Babiš.

0 0
možnosti
JZ

J55i90ř65í 97Z33i70k34a

31. 8. 2020 8:58

Ve všem nejhorším či škodlivém jsem na prvních místech ve světě, co k tomu dodat. Lépe asi vlastnost národa nelze definovat. Největší procento dětí do 15 let se zkušeností s drogami, opilostí, nejobéznější národ Evropy, nejvíce supermarketů na hlavu (zábor půdy), nejsnažší zábor zemědělské půdy pro výstavbu a zabetonování, nejvíce skládek s toxickým odpadem (tzv.podnikání), nejmenší vymahatelnost práva, nejdelší doby soudních sporů bez výsledku atd. atd...;-(;-(;-(

0 0
možnosti
MT

Vsak uz to Cesko taky patri cizincum. Copak asi udelali soudruzi demokracie, svobody a privatizace spatne ?

0 0
možnosti
VB

"Prodej někomu skálu, za 10 let tam bude zahrada. Pronajmi někomu zahradu, za 10 let tam bude skála". Každý 3,2 miliónu vlastníků polí by si měl uvědomit, že voda a vítr eroduje právě jeho půdu, která tím ztrácí na hodnotě. Když v televizi vidíte, že bahno z polí zaplavilo vesnici, přemýšlejte, zda to není ornice právě z vašeho pole po babičce. To stejné platí v okamžiku, kdy váš automobil je pokrytý hnědým prachem. Může to být vaše pole mizející v povětří.

Manažeři agroprůmyslových podniků nemají motivaci zacházet s cizími pozemky ohleduplně. Proto je třeba změnit pravidla pronájmu orné půdy, aby se po určitém čase, hlavně při zahájení i skončení nájmu, prováděla kontrola počtu žížal, obsahu humusu a utužení. Sám jedinec si neporadí, řeknou mu, ať si to necháte.

Zdroj: https://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=67776...

0 0
možnosti
RP

Jen aktivistický blábol.

Přirozeně že se nájemci o svá pole starají, protože vědí, že pokud by je zničili, jiná pole by si těžko pronajali.

Akorát odmítají platit ze své kapsy nesmyslné zelené návrhy, které nájemcům akorát přinášejí zmenšení produkčních rozloh pole, zhoršení produktivitxy a tím i zhoršení ekonomiky firmy. Jestli se ty zelené návrhy, jako je obnovení mezí, rozvolnění místních vodních toků a obecně návrat dalších drobných krajinných prvků do krajiny mají realizovat, musí ty pozemky od majitelů vykoupit stát a provést tam ty úpravy za státní peníze . Stejně jako za komunistů byly ty krajinné prvky zničeny a kvůli navýšení produkční rozlohy přeměněny v pole taky za státní peníze.

0 0
možnosti
RP

Hloupí zemědělsky nevzdělaní redaktoři pořád cpou vesničany na pole.

Nevšimli si, že už je jiná doba, že dneska jim od slunka do slunka a za pár korun lidi na poli dřít nebudou. Mnohem raději zůstanou dělníky ve fabrikách a běžnými zaměstnanci a podobně, protože ti dělají jen 8 hodin, pak mají klid a vydělají si násobně víc než by si coby zemědělci vydělali na těch pár hektarech zrestituovaných polí.

Nevšimli si taky, že i zemědělské technologie se změnily, že dřina na pár hektarech zděděných polí dnes nikoho neuživí. Mimo zelinářství či pěstování drobného ovoce, tam je ale ta dřína ještě větší, potřebné znalosti a zkušenosti taky a závislost úrody na počasí a jiných vlivech je ještě fatálnější. Na relativní uživení , i za cenu dost velké dřiny je dnes třeba mít v zemědělství velké stroje a rozlohu polí od takových 200 - 500 hektarů víc.

Na naší vesnic s odhadem cca 300 bývalých sedláckých rodin má jen jedna rodina, těch největších sedláků rozlohou svých polí , tuším nějak 250 nebo

0 0
možnosti
RP

Má jen jedna rodina takovou rozlohu vlastních pozemků, že má nárok se zemědělstvím jakž takž uživit prací na svém, nějak 250 - 300 hektarů . 2 - 3 zemědělci fungují jako kovozemědělci, to znamená že napůl na svých polích pěstují třeba brambory a obilí, to pokud možno rozprodávají přímo lidem, aby dosáhli lepších cen a napůl se živí něčím jiným. Všichni ostatní, pokud pole rovnou neprodali, zemědělskou půdu pronajímají.

0 0
možnosti
Foto

Zase zde ukazují, že je nerozumné člověku nechávat

přílišnou volnost, zvláště o rozhodování o propachtování

půdy, neboť to má dopad na krajinu, klima i společnost.

Vztahy devastují dotace těm,. kdo jen sekají. Musí

se podporovat ti co na svém hospodaří, nebo místní

agrofirmě, které půdu propachtovali. Jak to, že to

v EU už neprosadili. Nejspíš, že tomu nerozumí a

pak to nechce asi např. Francie, co bere nejvíc

dotací za nic, Česko nejméně. Čeští Piráti pak

situaci jen komplikují a intrikánka Hohlmeierová

jim ještě z neznalosti napomáhá. To je úroveň. . ;-(

0 0
možnosti
RP

To je zase blábol.

Půda od jednotlivých sedláků se dala v padesátých letech do družstva, následně se defakto ukradla tím, že družstva vlivem nekvalitního vedení obvykle zkrachovala a stát do nich nalil další prostředky. Tím rozředil podíly členů družstva, bývalých sedláků dané vloženým dobytkem a vloženou půdou do družstva tak, že po právu, kdyby se družstevníci potom měli zase osamostatnit, by místo původního vkladu x hektarů dostali s bídou sotva x stovek metrů čtverečních půdy. Musel přijít až samet a poté restituční zákony, aby rodiny bývalých družstevníků dostaly zpět zhruba to, co kdysi do družstev vložili. Jenže to už byli původní sedláci po smrti nebo v důchodu, nová generace místo zemědělství pracuje někde úplně jinde a zemědělství už obvykle neumí, chlévy a stodoly jsou zbourány nebo přestaveny na obytné domy či garáže a zemědělské nářadí a stroje jsou dávno kdesi pryč.

Ze zemědělských rodin se až na výjimky staly zaměstnanecké rodiny živící se prací ve fabrikách nebo na úřadec

0 0
možnosti
PB

P36a70v37e70l 73B41e43ň74o

30. 8. 2020 15:17

...Vztah k půdě byl vykořeněný, restituční proces tento trend ve velké míře potvrdil...Tím autorka myslí tu Francii a Maltu ? ;-))

0 0
možnosti
ZP

Moje rodina a rodina mé manželky byla nejdříve okradena o pozemky, zvířata a stroje při zakládání družstev. Po roce 1990 jsme se nechali přesvědčit abychom nechali podíly v JZD, aby mohlo hospodařit a všichni z výsledků něco měli. Potomci zakladatelů družstva z JZD si rozdělili zbylý majetek, JZD poslali do likvidace, založili ZD a jede se dál. Dnes nás Jurečkové a jim podobní zřejmě chtějí okrást po třetí.

0 0
možnosti
ŠH

Zcela nerozumím.

Při transformaci JZD Vám byly navráceny pozemky a zapsány do katastru na Vaše jméno. Nemluvím o kravkách a žebřiňáku v roce 1952.

Vy jste někdy přepsal pozemky na ZD, na Jurečku???

Jurečka je samozřejmě lidovecký šíbr, ktrému nevěřím ani slovo.

0 0
možnosti
Foto

Lidi si dnes půdy, zdravého jídla, vody a obecně krajiny neváží. Není na to čas. Myslí nejsou doma. Ještě hůř je na tom český kapitál, zda ještě nějaký zůstal.

0 0
možnosti

P18e84t98r 82Č15e24c62h

30. 8. 2020 13:17

Ano, myslí nejsou doma. Jsou v Chorvatsku. Kdyby nemohli jet k moři, zhroutil by se jim celý svět. A podporuje je v tom kdo? Zase jen novináři.

0 0
možnosti