Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Kup box, pak podáš balík. Pošta spustí novou službu, ale ne pro běžné zákazníky

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Česká pošta v letošním roce zrušila stovky poboček po celé republice a propustila zaměstnance. Nyní plánuje novinku - nabídne vyzvedávání i posílání dopisů a balíků z nových boxů. „Cena za odeslanou nebo doručenou zásilku bude standardní,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí pošty Ivo Vysoudil. Má to ale háček - box si prvně musí zákazník koupit.
  17:45

Na začátku září zveřejnila Česká pošta v Registru smluv smlouvu se společností Conteg na „Balíkoboxy“. Oproti dnes provozovaným Balíkovna-Boxům, kde je možné si balíky jen vyzvednout, mají umožnit i jejich odesílání nebo dokonce vyzvedávání a odesílání dopisů, včetně doporučených.

„Boxy budou v první fázi sloužit pouze k odesílání a doručování komerčních balíkových zásilek. Doručování listovních zásilek potažmo základních služeb se připravuje – podléhá souhlasu Českého telekomunikačního úřadu. Jejich spuštění je plánováno na první kvartál příštího roku,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

Podávání ani vyzvedávání zásilek nebude mít speciální ceník - bude stát stejně jako dnes na pobočkách.

Konstrukce Balíkoboxu. | foto: iDNES.cz

Háček s projektem Balíkoboxů se ale skrývá v cílové skupině, na kterou se s tímto novým produktem Česká pošta zaměřuje - podle zveřejněné smlouvy totiž není určen pro „běžné“ zákazníky, ale pro společenství vlastníků jednotek, bytová družstva, developery, vlastníky domů nebo obce.

S dovětkem, že prodej není určen pro „spotřebitele podle nového občanského zákoníku“ a že produkt má sloužit vždy jen uzavřené skupině zákazníků.

Jakou službu pro posílání balíků používáte nejčastěji?

celkem hlasů: 354

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 18. září 2023. Anketa je uzavřena.

Zásilkovnu186
Balíkovnu/Českou poštu74
Balíky prakticky neposílám56
PPL18
DPD16
Jinou službu3
UPS1
DHL0

Nejdřív kup celý box, pak pošli dopis

Balíkoboxy. | foto: iDNES.cz

Česká pošta bude podle smlouvy mít z každého prodaného Balíkoboxu provizi. V praxi by si tak například obec, která o klasickou pobočku přišla, musela prvně zmíněný box pořídit, aby jej následně mohli používat běžní klienti.

Ti totiž budou celé zařízení obsluhovat přes mobilní aplikaci, sloužící k odesílání i přijímání zásilek. Pošta následně zajistí vybírání i doručován zásilek. Součástí boxu bude ještě například tiskárna pro tisk adresních štítků.

Na kolik nové Balíkoboxy vyjdou, není známé. V Registru smluv je místo ceníku vloženo PDF s naskenovanou ikonou excelového souboru s názvem Ceník, údaje však chybí. Mluvčí pošty Vysoudil cenu ani na dodatečný dotaz iDNES.cz neuvedl a odkázal do doby uvedení na trh.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!