Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká pošta čelí útoku hackerů. V ohrožení jsou balíky s vánočními dárky

Ekonomika

  19:10aktualizováno  10. prosince 9:08
PRAHA - Rozsáhlý útok hackerů postihl vnitřní systém České pošty. Internetoví piráti podle informací Lidových novin zaútočili na část internetových stránek firmy, jejímž prostřednictvím firmy podávají on-line hromadné objednávky.
Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi (ilustrační foto)

Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Desítky specialistů pošty i jejích dodavatelských IT firem se v současné době horečně snaží útok, trvající od čtvrtečního rána, zastavit. Hromadná podání on-line, na které hackeři útočí, využívají stovky firem, například internetových obchodů, které poštou v současné předvánoční nákupní horečce posílají tisíce balíků denně.

Obnovení provozu

Česká pošta ráno pro veřejnost zprovoznila systém, který ve čtvrtek napadli hackeři.

Útoky trvají, dopoledne by ale už měl fungovat celý systém.

Služba je nyní mimo provoz a zatím není jasné, kdy bude obnovena. Kvůli pracem na zastavení hackerského útoku jsou občas mimo provoz celé internetové stránky České pošty. Tiskový mlučí České pošty Ivo Mravinac problémy pošty potvrdil. "Na webovou adresu aplikace podání on-line přicházejí tisíce fiktivních požadavků z dynamicky se měnících adres, které v důsledku zapříčiní nedostupnost systému. Způsobuje to potíže našim firemním zákazníkům, je to velmi nepříjemné i pro poštu, prosinec je standardně obdobím největšího růstu balíkových podání," uvedl Mravinac.

Fiktivní příkazy shazující systém pošty, je jich i šest tisíc za minutu, generují roboti nasazení právě hackery. "Protože zatím všechny okolnosti nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o útok hackerů, pravděpodobně podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," dodal mluvčí pošty.

Podle informací Lidových novin pracovníci pošty zkoumají i možnost, že by se mohlo jednat o útok zorganizovaný některou konkurenční přepravní firmou. Česká pošta totiž v uplynulých měsících navýšila svůj podíl na trhu balíkové přepravy, jejích služeb například v daleko hojnější míře, než dřív, využívají internetové obchody. "Proč k tomu dochází nevíme, pokud se definitivně potvrdí, že se jedná o hackerský útok, musí jeho původ zjistit policie," dodal Mravinac.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat