Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká pošta o vánočních frontách: čekací doba se zvýšila jen o 2 minuty

Ekonomika

  16:21
PRAHA - Rostoucí obliba nakupování na internetu dává zabrat e-shopům i dopravním společnostem. Obchodníci před závěrem roku najali stovky brigádníků. Stejně zareagovala i Česká pošta. Přesto se na pobočkách v těchto dnech tvoří dlouhé fronty lidí čekajících na vánoční dárky.
Česká pošta

Česká pošta foto:  František Vlček, MAFRA

Česko se v těchto dnech nachází na vrcholu předvánoční online nákupní horečky. Pondělí bylo s tržbami v objemu 700 milionů korun vůbec nejúspěšnějším dnem historie českých e-shopů. V součtu minulého a tohoto týdne utratí lidé na internetu přes šest miliard.

Druhý vrchol pak podle vyhledávače slev Skrz.cz přijde mezi 21. a 24. prosincem.

Výdejní místa a hlavně pošty se proto v těchto dnech plní nakupujícími, kteří si touží objednané dárky vyzvednout. Na mnohých místech se ovšem musí obrnit trpělivostí.

Jak se redakce LN přesvědčila, v nejvytíženějších časech – například když se lidé k večeru vracejí z práce - se čekání protáhne i na tři čtvrtě hodiny.

„Česká pošta s tímto faktorem dopředu počítá a posílila tak personálně „směny“ přepážkových pracovníků v nejfrekventovanějších časech. Dle loňské zkušenosti se v listopadu a prosinci průměrná doba čekání zvyšuje oproti ostatním měsícům zhruba o dvě minuty,“ říká vedoucí odboru komunikace České pošty Eva Krejčí.

Stížností je málo

Prodloužení čekací doby se ovšem výrazně liší podle regionu a typu pošty. Malých pošt na vesnicích se nárůsty téměř netýkají. Oproti tomu v Praze jsou nárůsty i dvojnásobné.

„Obvykle tu čekám čtvrt hodiny, dnes už je to více než 30 minut. A podívejte, polovina přepážek je zavřená,“ stěžuje si jeden ze zákazníků na poště v pražských Vršovicích.

Pošta ale jede na plný plyn. Podle Krejčí nabrala stejně jako každý rok v rámci celé České republiky stovky brigádníků. Omezené je čerpání dovolených kmenových zaměstnanců, nasazováni jsou střídači, leckde se pracuje na prodloužené směny.

Česká pošta- ilustrační

Vozidlo České pošty- ilustrační

„Posílili například i vozový park, a to o zhruba 330 vozů do 3,5 tuny,“ doplňuje Krejčí.

Přestože se pobočky České pošty plní reptajícími lidmi, jejichž trpělivost s postupem času slábne, statisticky je tomu jinak a v počtu stížností je naopak zřetelný pokles podnětů týkajících se balíkových zásilek. Za období od 1. do 14. prosince jich je o více než polovinu méně, než ve stejném období roku 2014.

Fronty podle očekávání neopadnou až do Štědrého dne. Díky stále výkonnějším e-shopům, které jsou schopni odbavit tisíce zákazníků za vteřinu, je možné objednávat dárky čím dál později.

Podle Asociace pro elektronickou by měl Ježíšek stihnout pod stromeček doručit i dárky objednané v pondělí 21. prosince. Kdo však má rád adrenalin, není bez šance ani 22. či 23. prosince.

Otevřeno i na Štědrý den

I na to se Česká pošta připravila. Vedoucí pošt jsou připraveni s blížícími se vánočními svátky operativně prodloužit otevírací dobu pro veřejnost. Vybrané pošty ve velkých městech budou mít otevřeno ještě i na Štědrý den a lidé nakupující na poslední chvíli si tak mohou zboží nechat poslat tam.

Ačkoliv se to může zdát nelogické, více než polovina Čechů si raději vystojí frontu na poště nebo výdejním místě, než aby si nechali zboží poslat.

Anketa

Jak dlouho čekáte na poště?

Do 10 minut 32
10 až 20 minut 18
20 až 30 minut 22
30 a více minut 63
Na poštu nechodím 13

Jedním z hlavních důvodů je, že kurýrní služby nenabízí možnost zvolit si pro doručení konkrétní časový interval a lidé jsou tak pány svého času. Dalším důvodem je i historicky zakořeněná obliba dobírky, kterou velká část zákazníků mylně považuje za nejbezpečnější způsob platby.

Podle obchodníků je v těchto ohledech Česko evropský a možná i světový unikát.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat