Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Jinde umí i vydělat. Srovnejte Českou poštu s okolními zeměmi

Společnost zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí. To je necelých 240 zaměstnanců na 100 tisíc obyvatel. foto: ČTK

Česká pošta hledá cestu, jak se vymanit z dlouhodobé ztrátovosti, přidává doplňkový prodej a služby jako je například Balíkovna. Stále však zůstává v červených číslech. Její transformací se zabývá i vláda. Jinde přitom pošty umí vydělávat. Jak to dělají? Podívejte se na srovnání hlavních poštovních společnosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku.
  16:49

Česká republika Česká pošta

Společnost zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí. To je necelých 240 zaměstnanců na 100 tisíc obyvatel.

Státní podnik Česká pošta (ČP) byl založen 1. ledna 1993 rozdělením Správy pošt a telekomunikací Praha na Českou poštu a České telekomunikace (SPT Telecom). Předmětem činnosti je tuzemský a mezinárodní poštovní provoz a poskytování služeb centrálního nákupního místa pro orgány státní (veřejné) správy. ČP plní takzvanou poštovní povinnost, musí tedy zajistit dostupnost všech základních služeb na celém území České republiky. Za poskytování univerzální služby má pošta nárok na kompenzaci od státu.

Pošta již dříve zahájila některé transformační kroky. Mimo jiné začala převádět těžkou nákladní dopravu na externí firmy, rozjela specializovanou síť výdejen balíkových zásilek Balíkovna.

Společnost zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí. To je necelých 240 zaměstnanců na 100 tisíc obyvatel. Má 3200 poboček, což je 30 na 100 tisíc obyvatel.

V posledních letech ČP hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun (24,8 milionu eur). V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun.

Stát za objednávané základní služby společnosti hradí čistou ztrátu, maximálně 1,5 miliardy korun. Vláda se bude mimo jiné ve středu zabývat základními parametry transformace České pošty.

Německo Deutsche Post DHL

Deutsche Post působí po celém světě a globálně zaměstnává kolem 590 tisíc lidí ve 220 zemích a oblastí světa.

Německá poštovní a logistická skupina Deutsche Post DHL vznikla na základech státní ztrátové společnosti Deutsche Bundespost, která byla založena v roce 1950. Společnost byla v roce 1995 částečně zprivatizována přejmenována na Deutsche Post a po pohlcení skupiny DHL je nyní globální společností kótovanou na burze a světovou jedničkou na trhu s poštovními službami a v oblasti logistiky.

Deutsche Post působí po celém světě a globálně zaměstnává kolem 590 tisíc lidí ve 220 zemích a oblastí světa. V samotném Německu zaměstnává podle svých internetových stránek kolem 200 tisíc lidí, což je 240 zaměstnanců na 100 tisíc obyvatel. V Německu má 25 500 poboček. To je 21 poboček na 100 tisíc obyvatel.

Deutsche Post je přední evropskou poštovní a balíkovou společností, ale hlavní podíl na zisku už mají jiné aktivity než tradiční poštovní služby v Německu jako jsou balíkové služby, nákladní doprava nebo služby v oblasti logistiky a elektronického obchodování. Tržby skupiny činily v roce 2021 81 miliard eur. Zisk před úroky a zdaněním (EBIT) činil za celou skupinu 8,4 miliardy eur, samotná pošta měla EBIT 1,3 miliardy eur, zbytek šel za DHL.

Polsko Poczta Polska

Státní Polská pošta poskytuje poštovní, kurýrní, bankovní, pojišťovací a logistické služby.

Státní Polská pošta poskytuje poštovní, kurýrní, bankovní, pojišťovací a logistické služby. Polská pošta je povinna umožnit všem občanům Polska využívat všech základních poštovních služeb (a to i tam, kde jsou tyto služby ztrátové).

Dvěma velkými dceřinými společnostmi jsou Poštovní banka a Poštovní vzájemná pojišťovna.

V současné podobě jako akciová společnost ve vlastnictví státu funguje od roku 2009.

Zaměstnává více než 67 tisíc lidí (176 na 100 tisíc obyvatel) a ještě do loňska byla největším zaměstnavatelem v zemi. Má celkem 7600 poboček (20 poboček na 100 tisíc obyvatel).

Tržby pošty činily 1,4 miliardy euro, v roce 2021 se vymanila ze ztráty a zisk činil 58 milionů euro.

Rakousko Österreichische Post

V Rakousku má přes 1700 obslužných míst a poskytuje komplexní škálu poštovních služeb, ať už v oblasti přepravy balíků či doručování adresných a neadresných zásilek a tiskovin.

Společnost vznikla v roce 1999 jako nástupce obchodních jednotek bývalé rakouské poštovní a telegrafní správy. Stát ve společnosti ovládá přes státní holdingovou společnost ÖBAG více než 52 procent akcií.

V Rakousku má přes 1700 obslužných míst (19 na 100 tisíc obyvatel) a poskytuje komplexní škálu poštovních služeb, ať už v oblasti přepravy balíků či doručování adresných a neadresných zásilek a tiskovin. Působí kromě Rakouska na deseti evropských trzích, převážně z Balkánu a v Turecku, kde doručuje především balíky a neadresné zásilky.

K loňskému roku zaměstnávala celkem 27 132 zaměstnanců (asi 300 na 100 tisíc obyvatel). V tom jsou ale i zaměstnanci v zahraničí. Tržby společnosti činily v roce 2022 2,5 miliardy eur, zisk před úroky a zdaněním (EBIT) činil 188 milionů eur.

Slovensko Slovenská pošta

Slovenská pošta poskytuje klasické poštovní služby a platební služby.

Vznikla v roce 1993 rozdělením Správy pošt a telekomunikací na státní podnik Slovenská pošta, Slovenské telekomunikace a Poštovní novinovou službu. Od roku 2004 je akciovou společností v 100procentním držení státu. Sídlo má od roku 1996 v Banské Bystrici. Hospodaří bez dotací státu. Poskytuje klasické poštovní služby a platební služby.

Podle výroční zprávy za rok 2021 provozovala ke konci roku 2021 1426 poštovnách poboček, což je asi 26 poboček na 100 tisíc obyvatel.

Má přibližně 12 tisíc zaměstnanců, což je asi 220 zaměstnanců na 100 tisíc obyvatel.

Autoři: ,

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...