Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká pošta určila dny, kdy ještě garantuje doručení do Vánoc. Centrální třídírna praská ve švech

Miliony vánočních dárků, které si letos Češi rozbalí, projdou nejprve rukama pošťáků. foto:  Petr Topič, MAFRA

Reportáž
PRAHA - Nárazník, kádě na vodu nebo třeba krmelec. I takové předměty plní před Vánoci hlavní třídírnu České pošty v pražských Malešicích, která v současném předvánočním covidovém provozu praská ve švech. Loňské rekordy přepravených balíků oproti těm letošním hluboko zaostávají. Pošta proto stanovila den, který ještě garantuje doručení do Štědrého dne.
  19:14aktualizováno  19:50

Pět protijedoucích poštovních dodávek a tři kamiony napovídají, že třídírna České pošty v pražských Malešicích je nedaleko. A že je na pokraji svých kapacit, už zvenku napovídá množství balíků, které obří sklad lemují po celé jeho délce.

Chaos. To je zřejmě první věc, která přijde na mysl každému návštěvníkovi po vstupu do hlavní haly. Pošťáci v rouškách a reflexních vestách však působí poměrně v klidu – a to i přesto, že je obklopují statisíce zásilek, které musí co nejrychleji roztřídit. Ve skladu všichni vědí, co dělat, s tříděním navíc pomáhá elektronický systém.

Česká pošta doručuje letos rekordní počty zásilek.
Poštovní sklad v Malešicích praská ve švech.

Jeden balík za druhým padá do klecového kontejneru z příslušné skluzavky. Každá skluzavka odpovídá jednomu regionu, třídí je elektronický scanner. Celé kontejnery pak míří rovnou do přistavených vozů. „Denně tady odjíždí a přijíždí 200 nákladních vozidel, 20 vlakových vagonů a 75 dodávek,“ říká vedoucí malešické třídírny Tomáš Kubina.

„V normálním režimu odbavíme asi sto tisíc balíků denně, aktuálně jsme na průměru 200 tisíc balíků za den, minulý týden ve čtvrtek jsme dokonce atakovali hranici 224 tisíce balíků denně,“ popisuje Kubina. Celkově však rukama pošťáků procházejí miliony dárků, které si letos Češi slavnostně a v klidu rozbalí u vánočního stromečku. Letošní vánoční nápor se letem minulým ani zdaleka nemůže rovnat – více než ho dvojnásobně posílila pandemie koronaviru. 

Na vánoční nákupy ještě pár dní zbývá

V centrální třídírně České pošty za normální situace pracuje kolem 1250 kmenových zaměstnanců, kvůli současnému provozu ale pošta přivolala na pomoc dalších asi 600 brigádníků. „Bez nutných opatření bychom nemohli takový nápor zvládnout, museli jsme zefektivnit naše pracovní procesy a nabrat další lidi,“ říká Kubina. Pošťáci se ale ani tak nezastaví. „Zavedli jsme nonstop režim,“ dodal. 

I tak je pro poštu takový nápor na hranici kapacit. „Stačí se podívat na ty objemy balíků, které máme. Je jasné, že současná doba není úplně standardní, ale musíme se s tím vyrovnat,“ potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Přestože se zatím poště daří většinu balíků doručit do druhého dne, pošta připouští, že takový nápor mohou pocítit i někteří zákazníci.

„Loni jsme měli rekord 500 tisíc zásilek a považovali jsme to za něco, co se bude velmi obtížně překonávat, letos jsme v jeden moment měli v přepravě přes 1,1 milionu balíků,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vitík. Prozatímní maximum tak čítá přesně 1 128 805 přepravovaných balíků v jeden okamžik. „Letos to nejsou standardní Vánoce. Během covidové krize lidé objednávají nejen vánoční dárky, ale i zboží pro běžnou potřebu,“ dodává mluvčí.

Páteční zásilka má dojít včas

Do Štědrého dne však stále zbývají téměř dva týdny. „Očekáváme, že množství zásilek bude těsně před Vánoci ještě narůstat,“ říká Vitík. Česká pošta proto ve čtvrtek stanovila dva „rozhodné dny“, kdy ještě doručení do Štědrého dne garantuje.

„První datum, kdy lidem ještě garantujeme doručení balíku na uvedenou adresu – tedy za předpokladu, že ho zákazník podá do ruky – do Štědrého dne, je pátek 18. prosince. Pro doručení balíku do balíkovny nebo na poštu bude stačit, když se do přepravy dostane nejpozději 20. prosince,“ upřesnil Vitík. Omezení příjmu zásilek podle něj nehrozí.

Víkend s výraznými nárůsty mají za sebou i další přepravci, jako jsou PPL, DPD či Zásilkovna. Jedno je už teď jisté – na tyto covidové Vánoce budou nejen zaměstnanci logistických firem dlouho vzpomínat.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat