Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česká spořitelna se rozhodla dráždit klienty, prudce zvedá poplatky

Ekonomika

  11:17aktualizováno  16:25
PRAHA - Banka s nejvíce klienty v Česku od 1. září výrazně zdraží většinu svých bankovních poplatků. Z ceníku, který Česká spořitelna dnes zveřejnila vyplývá, že banka zvýší 33 ze 44 poplatků pro soukromou klientelu a drobné podnikatele, některé i dvojnásobně. Informovala o tom agentura Mediafax.

Česká Spořitelna foto: Lidové noviny

Podle informací z ceníku spořitelna zdraží například převzetí platebního příkazu poštou, prostřednictvím sběrného boxu nebo na přepážce ze současných osmi na 15 korun. Spořitelna zdraží také vklad hotovosti na přepážce třetí osobou ze současných 45 na 65 korun. Obdobně zdraží i výběr hotovosti na přepážce. Za změnu souhlasu s inkasem nebo trvalého příkazu na přepážce bude banka účtovat 55 korun oproti současným 30 korunám.

Čtěte více:


Více než čtyřikrát se zvyšuje poplatek za převzetí platebního příkazu prostřednictvím telefonního bankéře v systému přímého bankovnictví Servis 24 Telebanking. Za tuto služby klienti nyní zaplatí 3,5 koruny, od září to bude 15 korun.

"Je v tom určitá logika, za služby, které jsou nákladnější, jako právě podávání příkazu, při němž asistuje živý telefonní bankéř, budeme účtovat vyšší ceny," řekla Mediafaxu mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Dvacku měsíčně zaplatí všichni
Tyto změny se dají odůvodnit snahou o podporu internetového bankovnictví, spořitelna jde však ve zdražování ještě dál. Od září totiž zpoplatní i samotné vedení účtu, které bylo dosud bez poplatků. Nově si klienti zaplatí za každý měsíc vedení účtu 20 korun.

Přehled poplatků a jejich změn naleznete ZDE

Banka sice upozorňuje, že u některých poplatků dochází ke snížení, ale ty se běžných klientů většinou netýkají. Jde například o provedení zrychleného příkazu k úhradě přes clearingové centrum jinak, než prostřednictvím služby přímého bankovnictví, kde se nově cena sníží ze současných 208 korun na 125 korun.

Dobrou zprávou je, že banka ruší nejkritizovanější poplatek na českém bankovním trhu. Vklad na vlastní účet v pobočce bude nyní zcela zdarma. "Ceny rozdělíme podle zvoleného způsobu komunikace s bankou, tedy především podle toho, zda jde o zautomatizovanou službu nebo o službu vyžadující manuální zásahy našich zaměstnanců, což bude mít mimo jiné za následek
zvýšení poplatku za platební příkaz podaný přes sběrný box," uvedla banka v oznámení.

Dražší bude pro klienty také výběr z bankomatu kreditní kartou nebo využití služby cashback, tedy výběr peněz u pokladny obchodníka při placení zboží kartou. Obě služby zdraží ze čtyř na šest korun.

Ušetří, kdo vybere více než 8 tisíc
Některé poplatky banka mění zcela. Zatímco nyní je například výběr hotovosti na přepážkách ČS, z mimospořitelních bankomatů nebo na výplatních místech v rámci ČR účtován částkou 25 korun a sazbou 0,5 procenta z vybrané částky, od září bude spořitelna účtovat 40 korun za každý takový výběr. V případě, že klient vybere více než 8000 korun, bude tak pro něj poplatek nižší než v současnosti.

'Alespoň to férově přiznají'
Řada změn je u ČS podle Patrika Nachera ze serveru www.bankovnipoplatky.com pochopitelná. "Například zdražení některých operací na přepážce banky je z pohledu banky pochopitelné, banky dlouhodobě chtějí, aby klienti tyto operace prováděli přes internet. Ne ovšem všechny operace na přepážce by měly být zpoplatněny. Příkladem je vklad na vlastní účet na přepážce," uvedl.

Naopak například zdražení cashbacku a další výrazné zdražení u méně frekventovaných služeb je podle Nachera vzhledem k finanční krizi a rekordním ziskům bank nepochopitelné.

Zároveň Nacher v případě České spořitelny ocenil, že banka spolu s
oznámením o změně sazebníku zveřejnila i přehlednou tabulku s původními i novými cenami. "Takto by to měly banky dělat. To je férový přístup," dodal

Zdražují i ostatní
Od července mění sazebník poplatků i Raiffeisenbank nebo Komerční banka (KB). U KB budou budou zpoplatněny papírové výpisy z účtů ke spotřebitelským a podnikatelským úvěrům, elektronické měsíční výpisy zůstanou zdarma. Dále podraží zasílání upomínek, sjednocen bude poplatek za vydání duplikátu platební karty na 200 korun. Levnější pak bude mít KB například poplatek za správu některých úvěrů.

Raiffeisenbank pak od července hodlá zvýšit některé poplatky za transakce nebo zdražit vedení eKonta, pokud klient nedosáhne na věrnostní výhody. Naopak z ceníku banky zmizí například platba za vklad na účet, která byla vyhlášena nejabsurdnějším bankovním poplatkem roku 2009, nebo poplatek za předčasné splacení spotřebitelského úvěru.

Jednorázová platba nově bude u eKonta Raiffeisenbank stát čtyři koruny oproti dosavadním třem korunám. Za provedení trvalého příkazu či SIPO klient nově zaplatí šest korun, zvýší se i cena za podání příkazu přes sběrný box z 20 na 34 korun. Banky loni vybraly na poplatcích 36,4 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 36,1 miliardy korun. Loni tak v průměru každý měsíc lidé zaplatili bankám na poplatcích 3,04 miliardy korun.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...