Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká spořitelna může odkoupit úvěry Sberbank za 40 miliard, rozhodl úřad

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

Antimonopolní úřad povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ. Má hodnotu 47,1 miliardy korun, kupní cena je šest miliard korun nižší Odkup podléhá i povolení České národní banky (ČNB).
  10:51aktualizováno  13:20

„Česká spořitelna je jedním z nejvýznamnějších soutěžitelů působících na relevantních trzích v oblasti bankovnictví v České republice. Nabývaná část Sberbank CZ naopak disponovala jen velmi nízkým tržním postavením, navíc s ohledem na skutečnost, že jí byla odebrána bankovní licence, nemůže své podnikání dále rozvíjet,“ uvedl úřad s tím, že uzavřením transakce tak nedojde k podstatným změnám trhu s poskytováním bankovních produktů.

„Je to jeden z nezbytných milníků k úspěšnému prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ. Již jsme obdrželi i souhlas České národní banky. Nyní čekáme na souhlas insolvenčního soudu a poté přistoupíme k uzavření samotné kupní smlouvy,“ řekla insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová.

Transakce stále není vypořádána a podléhá schválení insolvenčního soudu a splnění dalších smluvních podmínek, upozornil mluvčí spořitelny Filip Hrubý. „Pro klienty se tak zatím nic nemění, nadále zůstávají klienty Sberbank. Předpokládáme, že k vypořádání transakce dojde ve druhé polovině roku 2023. Následně okamžitě zahájíme komunikaci přímo s klienty Sberbank,“ dodal.

Předpokladem dokončení transakce je udělení další výjimky z amerického sankčního seznamu OFAC, současná vyprší 12. prosince tohoto roku.

Insolvenční správkyně už dříve uvedla, že předpokládá, že v případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 by mohly být vyplaceny pohledávky věřitelům formou částečného rozvrhu již ve druhé polovině roku 2023.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Nejhodnotnějším aktivem Sberbank je víc než 43 tisíc úvěrů. Banka má asi 3800 dlužníků z řad právnických osob a 31 500 dlužníků fyzických osob, z nichž je 13 300 dlužníků hypotečních úvěrů.

25. února 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat