Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČESKÁ VIZE 2011: firmy se poperou s eurem za 24 korun. A možná zvítězí

Ekonomika

  7:19
Koruna bude posilovat, přesto české podniky rok zvládnou. Tradičně největší podíl na růstu budou mít průmyslové podniky klíčový pro ně bude vývoj v Německu. Klíčem k vývoji české ekonomiky bude koruna. Paradoxně by neměla být příliš silná, aby neotupila vývoz, který zejména díky německé poptávce roste.

A jak se bude česká měna vyvíjet? Podle analytiků bude posilovat a ke konci roku by se měla k euru pohybovat na úrovni 24 korun. Taktovku nad vývojem kurzu koruny však budou držet hlavně země eurozóny a to, jakým způsobem se budou vypořádávat s evropskou dluhovou krizí. "Takové množství nezajištěných peněz, které se nyní dostávají do ekonomiky, se někde musí projevit a projeví se právě v měnových turbulencích. Vývoj kurzu koruny se proto dá jen velmi špatně odhadnout," upozorňuje prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl.

Klikněte pro zvětšení:
Vize eura ke koruně

Na trendu posilování koruny se přesto shodují téměř všichni tuzemští analytici. "Koruna má vůči euru šanci na zhodnocení spíš ve druhé polovině roku. Nutnými podmínkami pro takový vývoj se zdají být stabilizace dluhové krize v Evropě a perspektiva obnovení předstihu růstu v české ekonomice před růstem v EU," řekl například Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Česko se opět opře o vývoz

Automobilka Kolín T.P.C.A. Toyota.České hospodářství by v letošním roce mělo připomínat pomalu se rozjíždějící vlak s několika možnými neplánovanými zastávkami. Růst hrubého domácího produktu se zřejmě bude držet pod dvěma procenty a hlavní zásluhu na jeho rozjezdu bude mít export.

I přes rizikové faktory jako je dluhová krize v Evropě se v letošním roce dá, díky oživení na českých exportních trzích, očekávat rychlejší růst hrubého domácího produktu (HDP). "Hlavním tahounem ekonomiky tak v roce 2011 bude průmysl, který naváže na úspěšné oživení z loňského roku a přidá o šest procent," řekl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. Česká ekonomika tak bude podpořena poměrně rychlým růstem německé ekonomiky a tažena zejména exportem. "Zhruba dvě třetiny růstu HDP by měly být v letošním roce taženy exportem," řekl Tomáš Prouza, ekonom a spolumajitel poradenské společnosti Partners.


Vládní spotřeba poklesne, domácnosti utratí více
VýdajeZatímco stát bude v letošním roce dramaticky šetřit, spotřeba domácností by měla českou ekonomiku podpořit. Výpadek státních peněz však zejména v určitých segmentech ekonomiky nenahradí. "Ze státního rozpočtu jasně vyplývá brutální pokles spotřeby vlády, a to o 4,5 procenta. To českou ekonomiku rozhodně nepodpoří," řekl Tomáš Prouza, ekonom a spolumajitel poradenské společnosti Partners. Stát bude letos šetřit na všem od stavby dálnic po výdaje na státní zaměstnance.

Klikněte pro zvětšení:
Vize eura ke koruně

Jen částečně může tuzemská spotřeba domácností, kterou zřejmě nezasáhne dramatický růst nezaměstnanosti či inflace, nahradit výpadek vládních investic. "Spotřeba domácností v roce 2011 poroste. Nedá se však předpokládat, že tento růst by byl hektický," řekl Miroslav Ševčík z Liberálního institutu.

Inovace: klíčové slovo pro firmy v roce 2011

LaboratořZaujmout něčím novým, nabídnout věc, která na trhu ještě nebyla. To bude v letošním roce pro firmy ještě mnohem důležitější než kdy dříve. Stavebnictví však letos k růstu nepomůžou ani ty nejbláznivější novinky.

"Trh je již obsazen, je saturován. Firmy musí přijít s něčím novým, musí něčím zaujmout, a to nejen cenově," řekl Jiří Grund, prezident Asociace exportérů. I v roce 2011 se bude nejvíc dařit všem oborům navázaným na Německo, do kterého nejvíce vyvážíme a přes které vyvážíme dál.
Letos tak druhý dech opět chytí automobilový průmysl a na něj navázaná výroba komponentů. "Rychle se budou rozvíjet i IT, telekomunikace a další podobné obory ‚nové ekonomiky‘, které jsou taženy inovacemi," řekl Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbanky. 


Růst exportu zpomalí, stále povede strojírenství
Tuzemští exportéři budou i v letošním roce hlavním stavebním kamenem české ekonomiky. Určující pro ně bude rychlost a síla ekonomického oživení Německa.

export - ilustrační foto"Vývozcům bude pomáhat očekávaný, relativně silný ekonomický růst našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera, Německa," řekl Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. Podle odhadů analytiků by německá ekonomika měla v letošním roce růst zhruba o 2,5 procenta, což by mělo zajistit dostatečnou poptávku po českém exportu.

"Export podle našeho odhadu vzroste meziročně v eurovém vyjádření o 11 procent a obchodní bilance se zlepší na 7,9 miliardy korun, což je 5,1 procenta hrubého domácího produktu," odhaduje Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Podle něj potáhnou export stejné obory jako v loňském roce, tedy zejména autoprůmysl a elektronika. I když by měl být v porovnání s minulými lety rok 2011 pro exportéry relativně klidný, i oni se budou muset vyrovnat s několika negativními vlivy. Prvním z nich bude posilující koruna, druhým rostoucí ceny komodit a třetím silná konkurence.

"Podnikatelé budou v roce 2011 žít v globální hyperkonkurenci. Představte si, že váš rival vám nedá spát. Může přijít kdykoliv, kamkoliv a odkudkoliv. Kdo zaspí, zaplatí za to," říká Aleš Michl z Raiffeisenbank.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat