Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Česká zbrojovka koupila americký Colt, za ikonickou značku zaplatí téměř pět miliard

Revolver amerického výrobce Colt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revolver amerického výrobce Colt | foto: Colt

Praha/Uherský Brod Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) podepsala konečnou dohodu o převzetí americké společnosti Colt Holding Company LLC. Oznámila to firma. Podle smluvních podmínek CZG získá stoprocentní podíl v Coltu za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) v hotovosti a dále za 1,098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG.

Colt Holding Company LLC je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt’s Manufacturing Company LLC. CZG bude akvizici financovat z hotovostních zdrojů včetně prostředků z nedávné primární veřejné nabídky akcií a z plánované emise dluhopisů. Transakci musejí schválit regulační orgány, její vypořádání se očekává v první polovině letošního roku.

„Toto spojení je strategickým krokem pro obě společnosti. Akvizice společnosti Colt, ikonické značky a etalonu na trhu ozbrojených složek i na civilním trhu v celosvětovém měřítku, přesně zapadá do naší strategie stát se lídrem v odvětví výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti CZG Lubomír Kovařík. „Jsme hrdí na to, že můžeme do našeho portfolia zařadit Colt, který stojí bok po boku americké armády již více než 175 let,“ dodal.

CZG upozornila na to, že díky převzetí získá další významné výrobní kapacity ve Spojených státech a v Kanadě a rozšíří svou světovou zákaznickou síť. Colt je dlouhodobým dodavatelem americké armády a prostřednictvím své kanadské dceřiné společnosti taktéž výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě.

„Vyhlídky na toto strategické spojení nás velmi těší. V posledních pěti letech jsme dosáhli v provozních a finančních výsledcích Coltu historického obratu a tento důležitý společný krok s CZG nám umožní využít významné příležitosti k růstu,“ uvedl generální ředitel společnosti Colt Dennis Veilleux.

CZG je jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává zhruba 1650 lidí.

Profily firem Česká zbrojovka a Colt

Česká zbrojovka

  • Současná akciová společnost byla založena v roce 1992, nicméně její historie sahá až do roku 1936, kdy byla v Uherském Brodě postavena továrna na střelné zbraně Česká zbrojovka. Továrnu zřídila Československá republika se strategickým cílem posunout výrobu střelných zbraní dál od německých hranic před 2. světovou válkou. V meziválečné době se jednalo o jeden z největších a nejmodernějších zbrojních podniků v Evropě.
  • Podnik je dodnes evropským předním producentem palných zbraní, vyrábí například útočné pušky CZ BREN 2, samopaly CZ SCORPION EVO 3 A1 nebo pistole CZ P-10. V roce 1997 byla ve Spojených státech založena dceřiná společnost CZ-USA. Mezi lety 2004 až 2005 se společnost rozšířila po koupích brněnské Zbrojovky a americké firmy Dan Wesson. Od roku 2018 je podnik součástí mezinárodního holdingu Česká zbrojovka Group SE.
  • Výnosy holdingu za prvních devět měsíců roku 2020 činily pět miliard Kč, což je meziroční nárůst o 10,2 procenta. Počet prodaných zbraní za stejný časový úsek dosáhl 337.489 prodaných kusů, což je meziroční nárůst o 18,1 procenta. Holding zaměstnává přibližně 1600 zaměstnanců ve všech svých pobočkách.
  • V červnu minulého roku firma získala finanční prostředky po uvedení na pražskou burzu. Získaný kapitál použila mimo jiné k nyní ohlášené koupi stoprocentního podílu v americké zbrojařské firmě Colt za 4,7 miliardy Kč. Transakce se má uskutečnit do druhého čtvrtletí letošního roku.

Colt's Manufacturing Company

  • Firma patří k tradičním americkým výrobcům zbraní, navazuje na práci Samuela Colta, který si nechal svůj revolver patentovat už v roce 1836, nicméně založení společnosti a továrny Colt v Hartfordu se datuje k roku 1855. Od americké občanské války až po celé 20. století byla firma Colt výhradním dodavatelem zbraní pro americkou armádu. V posledních letech se ale potýkala s vážnými hospodářskými problémy.
  • Hvězda Coltu začala klesat už během 90. let minulého století, v roce 2002 ale tehdejší šéf společnosti William M. Keys přivedl firmu nakrátko zpět na výsluní. V témže roce se změnila její struktura a z původní společnosti se vytvořily dvě samostatné firmy: Colt Defense, která zásobovala armádu a policii, a poté Colt Manufacturing Company, která dodávala zbraně na civilní trh. Opět se spojily v roce 2013 kvůli licenčním problémům.
  • V roce 2013 ale firma také ztratila tendr na dodání pušek M4 americké armádě, což vyústilo v pozdější vyhlášení bankrotu a požádání o soudní ochranu v roce 2015.
  • Hospodářské potíže Coltu způsobily také výrazný pokles počtu zaměstnanců. Před deseti lety měla firma, pro kterou za druhé světové války pracovalo na 15.000 lidí, zhruba 460 zaměstnanců (z toho 370 ve výrobě), nyní se podle dostupných údajů pohybuje jejich počet kolem dvou stovek.
  • Mezi nejvýznamnější produkty této zbrojařské firmy patří zbraně Colt Walker, útočná puška M16 nebo pistole Colt M1911.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!