Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České akcie v letošním roce mírně porostou, shodli se analytici

Ekonomika

  6:00
PRAHA - České akcie by měly v letošním roce spíše mírně růst. Největší růst ceny by se měl týkat dividendových akcií, tedy akcií Fortuny, bank či koncernu ČEZ. Naopak propad zřejmě opět čeká akcie NWR. Shodli se na tom analytici. Tuzemské akcie loni ztratily podle indexu PX stejně jako před rokem téměř pět procent, index ukončil rok na 947 bodech.
Akcie,  ilustrační foto.

Akcie, ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Náš výhled pro pražskou burzu je mírně pozitivní, když očekáváme, že index PX proti své nynější úrovni vzroste o zhruba tři procenta. Dividendový výnos pro pražský index odhadujeme na úrovni 3,6 procent,“ řekl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Nyní vidí jako nejatraktivnější titul akcie Fortuny. Emise podle něj nabízí vysoký dividendový výnos, což je atraktivní v současném prostředí nízkých výnosů dluhopisů.

Vzhledem ke složení indexu PX čeká mírný růst i analytik J&T Banky Milan Lávička. Pro vývoj indexu PX budou rozhodující akcie ČEZ, Komerční banky, Erste Bank a VIG. Preferoval by spíše dividendové tituly, jako jsou KB, Fortuna či Pegas.

Pokles cen elektřiny

Z pohledu dividendy může být zajímavý ČEZ, zde však nepříznivě působí pokračující pokles ceny elektřiny. Mezi potenciální vítěze se může zařadit také nováček na burze Pivovary Lobkowicz. Na druhou stranu vysoké riziko dalších ztrát vidí u akcií NWR.

Z vysokého dividendového výnosu by měly podle Frayera těžit akcie Philip Morris, ČEZ i O2 CR, kde je však budoucí dividendová politika velmi nejistá. U této společnosti bude především záležet na tom, jak majoritní vlastník PPF naloží s minoritními vlastníky. Nákupní doporučení vedle Fortuny a Philip Morris má i pro akcie Pegasu, který by měl těžit z efektivnějšího provozu nového závodu v Egyptě. Unipetrol by měl letos vykázat výrazné zlepšení provozního zisku a jeho celkové hospodaření by se mělo vrátit do plusu. Rovněž Frayer má negativní výhled pro akcie NWR.

Loni nejvíce posílily akcie ČEZ, a to o téměř 14 procent. Mezi nejziskovější dále patřily akcie Komerční banky, textilní Pegas Nonwovens a pojišťovny VIG. Naopak akcie NWR přišly o více než 94 procent hodnoty. Výrazně ztratily i akcie Erste Bank a O2 CR.

Autoři: ,