Kupující mohou slitky přebírat na dvou pobočkách v centru Prahy a Brna. „I když cenu zlata mohou přechodně ovlivňovat hospodářské či politické faktory, jeho hodnota zůstává dlouhodobě stabilní. Proto jsme se rozhodli, že začneme drobným investorům koupi fyzického zlata nabízet,“ vysvětluje Petr Valenta, ředitel odboru řízení produktů finančních trhů v ČS.
Do prodeje zlata se zapojily i další finanční instituce, ty však omezují nabídku na klienty svého privátního bankovnictví. Příkladem může být ČSOB a UniCredit Bank. „Prodej investičního zlata nabízíme klientům již několik let. Klienti si jej mohou vyzvednout na 14 vybraných pobočkách,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.
ČTĚTE TAKÉ: |
Na bohatší klientelu se zaměřuje také Komerční banka. „Nabídku nákupu investičního zlata banka představila již před třemi lety. Minimální množství, které lze nakoupit, je jeden kilogram,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Kilogramová zlatá cihla přitom vyjde na více než milion korun.
Loni v srpnu naskočila do byznysu se zlatem J&T banka. Svým klientům nabízí buď stogramový slitek, nebo kilogramovou zlatou cihlu. „Slitky o nižších hmotnostech banka zatím nenabízí, ale zvažuje zavedení jednouncových a menších slitků pro dárkové účely,“ dodává ředitel úseku Finanční trhy J&T banky Daniel Drahotský.
Rozsah zlatého boomu dosvědčuje také následující údaj Českého statistického úřadu. Loni se do Česka dovezlo zlato – s výjimkou kovu pro průmyslové využití – v hodnotě přes 4,1 miliardy korun, v meziročním srovnání o 67 procent více. Letos se situace oproti loňsku uklidnila. „Zájem o zlato letos pokračuje, ale dál už nesílí,“ uvedl obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy.
Nyní se cena zlata pohybuje kolem 1560 dolarů za unci, což odpovídá 1045 korunám za gram. Konkurence na trhu se zlatem přesto dál houstne. Na internetu lze najít nabídky zhruba deseti internetových prodejců. Jak dokládá pohled do jejich ceníků, většinou nabízejí výhodnější ceny než Česká spořitelna. Rozdíl v ceně stejného slitku dosahuje až tří procent.