Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy čeká velké splácení. Investorům vysází za dluhopisy 8,8 miliardy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Státní dopravce v nejbližších dnech vrátí peníze investorům, kteří mu před pěti lety prostřednictvím dluhopisů půjčili například na nákup nových vlaků. Velké výdaje Českých drah se uskuteční na konci června a v červenci. Dohromady představují 8,8 miliardy korun.

Vlak pendolino Českých drah. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jako první zaplatí podnik ve čtvrtek 24. června dluhopisy vydané v roce 2011. Půjde o pravidelný roční úrok 4,5 procenta, což přepočteno na peníze odpovídá více než 364 milionům korun.

V ten samý den České dráhy vyplatí také celou částku, kterou jim investoři skrze cenné papíry před pěti lety půjčili. Tedy 300 milionů eur, což odpovídá 8,1 miliardy korun. Společnost tento záměr ohlásila 30. května na lucemburské a pražské burze.

VÍCE K TÉMATU

Ve stejném oznámení také upozornila na pravidelnou splátku úroků u dalších dluhopisů, které vydala 23. července 2012 na dobu sedmi let s úrokem 4,125 procenta. Držitelům obligací vyplatí 25. července více než 334 milionů korun.

Peníze na tyto očekávané výdaje získaly České dráhy na konci května – opět prostřednictvím emise cenných papírů. Laicky řečeno: půjčily si na splacení starých dluhů.

Tato emise byla největší v historii Českých drah, firma prodala dluhopisy za 10,8 miliardy korun. Navíc je upsala za velmi příznivých podmínek na sedm let, což znamená, že peníze bude muset vrátit až v roce 2023.

Navíc si půjčila s úrokem 1,875 procenta. Výdaje spjaté s dluhem tedy budou výrazně nižší než dosud, až o 213 milionů ročně.

„Využili jsme příznivé situace na trhu a dosáhli na skvělé podmínky. Zájem investorů o naše eurobondy byl dvaapůlkrát větší než objem, který jsme chtěli vydat. Je to projev důvěry trhu, kterou musíme dál prohlubovat,“ řekl k nedávné emisi šéf drah Pavel Krtek.

Pověst lepšího dlužníka

Železniční dopravce je výrazně zatížený dluhy z minulosti.

Cestujte s LN
Cestujte chytře! Praktické tipy na cesty v letních LN. Více >

Předchozí vedení investovala hlavně do nákupu nových vlaků. Současné zadlužení firmy se pohybuje kolem 33 miliard a největší díl z této částky tvoří právě peníze získané prostřednictvím dluhopisů. ČD je vydávají až dvakrát ročně.

Úspěšnému vydání dluhopisů pomohlo i zvýšení ratingového hodnocení o jeden stupeň, které si podnik vysloužil od agentury Moody ́s před několika týdny. Posunul se ze stupně Baa3 na Baa2. Dráhy tak získaly pověst lepšího dlužníka, pro zájemce se staly bezpečnější investicí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!