Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

České dráhy chtějí koupit autodopravce Vydos Bus. Pomohl by vyřešit problém s výlukami

Vydos Bus foto: IDS JMK

Při výlukách mají České dráhy problém. Je stále sehnat těžší autobusového dopravce, který zajistí náhradní dopravu, zároveň skokově rostou ceny.
  17:42

České dráhy zvažují nákup většího autobusového dopravce. Nechtějí objednávat vozy při výlukách na tratích

Roky firma uvažovala o tom, že by si službu zajišťovala sama. Z tohoto plánu ale sešlo. Šéf drah Ivan Bednárik v létě začal hledat dopravce pro užší spolupráci. Nastínil i možnost nějakého koupit. Firma nyní oznámila, že z nabídek, které se jí sešly, se nejdál dostala s vyškovským dopravcem Vydos Bus.

„Obdrželi jsme několik nabídek na odkup autobusových dopravců. Vzhledem k vysokým cenám od externích dodavatelů nám dává smysl, abychom si náhradní autobusovou dopravu zajišťovali vlastními silami a snížili tak naše naklady,“ říká mluvčí drah Vanda Rajnochová a potvrzuje úzké jednání s Vydos Bus.

U této společnosti postoupili k právnímu, technickému a ekonomickému prověřování. “Máme zájem o tuto společnost jako celek, včetně techniky i zaměstnanců, kterým dokážeme nabídnout stabilní zázemí,” dodává Rajnochová. Více zatím sdělovat nechce. Případnou akvizici by ještě musela schválit dozorčí rada drah.

Dráhy ročně dávají na náhradní autobusovou dopravu zpravidla kolem miliardy korun. Pro dráhy je problém hlavně ztráta, kterou z toho má. Zpravidla za autobusovou dopravu platí více než pak od krajů či státu dostávají za zajištění dopravní obslužnosti.

Autobusoví dopravci se do zakázek drah nehrnou, chybí kapacity i řidiči. Hlavně kvůli nedostatku lidí je pro ně často náročně zajistit své vlastní linky. Proto tuto službu zpravidla naceňují velmi draho, jsou si vědomi toho, že konkurence je velmi slabá. Situace se zásadně změnila pouze během pandemie, kdy ubylo turistů a možností cestovat. Drahám se tak na pár měsíců usnadnilo hledání dopravců. Vypomohli například ti, kteří jinak vozí zahraniční turisty po českých památkách. S letním rozvolněním se ale situace zase zkomplikovala a do zakázek se hlásí méně firem a chtějí více peněz.

Společnost Vydos Bus vznikla rozdělením společnosti ČSAD Vyškov. Vlastnicky za firmou podle serveru zdopravy.cz stojí podnikatel Petr Bezouška.

Vydos zaměstnává podle výroční zprávy 142 řidičů a zajišťuje pravidelnou dopravu hlavně v reginech mezi Vyškovem a Veselím nad Moravou. Loni firma prodělala zhruba milion korun, o rok dříve byla devět milionů v zisku. I když v posledních letech firma vydělává v účetní rozvaze zůstává kumulovaná ztráta přes 50 milionů korun. 

Autor: