Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Policie hledala důkazy v sídle Českých drah. Zajímá se o lukrativní kabely, potvrdil Ťok

Ekonomika

  12:10
PRAHA - Do sídla Českých drah zavítala policie. Podle několika důvěryhodných zdrojů si přišla vyzvednout dokumenty týkající se transakcí kolem polostátní společnosti ČD Telematika. Ta mimo jiné vlastní lukrativní optické kabely osazené podél železničních tratí. Informaci potvrdil i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Nové Railjety Českých drah. foto: Michal Šula, MAFRA

Vedení Českých drah se k případu nechtělo vyjádřit.„Nebudu to komentovat,“ řekl LN generální ředitel ČD Pavel Krtek.

Člen představenstva František Bureš volil podobnou odpověď s odkazem na svého šéfa: „Nemohu komentovat. Zeptejte se prosím přímo předsedy.“

Obchod s kabely zajímá policii. Proč se České dráhy nechaly dvakrát předběhnout?

Následně informaci potvrdil ministr dopravy Dan Ťok. „Vím, že si vyšetřovatel přišel pro dokumenty v souvislosti s ČD Telematikou. Mohu k tomu říct jen to, že jsem rád, že policie tuto záležitost vyšetřuje. Šlo o pokus divoce zprivatizovat ČD Telematiku, čemuž jsme zabránili. Policie pravděpodobně zkoumá, zda v procesu bylo vše v pořádku,“ řekl LN ministr.

Později zásah potvrdil i mluvčí dopravce Radek Joklík. „Pracovníci Policie České republiky si po předchozím ohlášení přišli pro doplňující podklady k jednomu z šetřených případů. K probíhajícímu vyšetřování však může poskytovat bližší informace pouze Policie České republiky,“ uvedl.

Očekávaná návštěva

Návštěva policie v sídle kolejového dopravce není překvapivá. Letos v září si totiž odbor závažné hospodářské trestné činnosti Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyžádal od vedení Českých drah sérii dokumentů. Detektivy zajímají zejména materiály z období roku 2014.

Tehdy v červnu – za vedení Daniela Kurucze – měly dráhy možnost pořídit si devětadvacetiprocentní podíl Telematiky za 198 milionů korun. Tehdy balík držely nizozemské společnosti Nyland Holding a Titulus Holding, ovládané podnikatelem Davidem Knopem-Kostkou, který se chtěl akcií zbavit.

ČD však vystupovaly v jednáních pasivně, a proto Knop-Kostka svoje akcie prodal společnosti Dial Telecom. Lukrativní vodiče patří ČD Telematice, v níž stát ovládá 69 procent. Cílem bylo a stále je získat sto procent.

Problém byl v tom, že cena se více než zdvojnásobila na 405 milionů korun. Podle informací LN manažeři ČD od transakce raději ustoupili. Mimo jiné z obavy, že by obchod vzhledem k navýšení ceny vypadal podezřele. Podíl nakonec před několika málo týdny získala investiční skupina Unicapital olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka.