Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy přebarví vlaky, chtějí se odlišit

Ekonomika

  10:40
PRAHA - České dráhy postupně sjednotí barvy svých vlakových souprav, které budou nově natírány kombinací tmavě modré, světle modré a světle šedé barvy. ČD se tak chtějí v době nastupující liberalizace železniční dopravy odlišit od konkurence, uvedla dnes společnost. Autorem nového barevného řešení je známé grafické studio Najbrt.

Příměstská jednotka City Elefant. foto: České dráhy

Do konce letošního roku by mělo na české železnici jezdit nejméně 30 vozů a deset lokomotiv, které už budou mít nový nátěr. "Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled.

Takto bude v nových barvách vypadat souprava Regionova.Podívejte se na letecké dopravce, bankovní pobočky, čerpací stanice nebo řetězce restaurací. Většinu z nich poznáte na první pohled už na dálku. Vlaky ČD musí být také jasně identifikovatelné," řekl novinářům generální ředitel ČD Petr Žaluda.

Přebarvení vlakových souprav ČD podle Žaludy zabere několik let, protože ČD nyní provozují zhruba 4000 vagonů a 1000 lokomotiv. "Nebudeme teď hromadně přelakovávat všechny své vlaky, to by bylo velmi nehospodárné," podotkl Žaluda. Od poloviny letošního roku budou ČD dávat na všechny opravované vozy jen tyto nové barvy.

Zároveň jednají s dodavateli nových souprav, aby začaly vlaky co nejdříve vyjíždět z továren v novém barevném řešení. Týká se to například krajských motoráků Regionova nebo nových pantografů CityElefant. Postupné přebarvení vlaků tak podle Žaludy nebude pro ČD znamenat vyšší náklady.

Takto budou v nových barvách vypadat lokomotivy a přípojné vagóny.ČD se podle Žaludy chtějí vizuálně lišit od konkurenčních železničních dopravců. "Liberalizace železničního trhu je neúprosná. V Česku začne na železnici jezdit celá řada dopravců a ČD budou jen jedním z nich. Chci, aby zákazníci naše vlaky jasně poznali," uvedl.

Vozy budou různě barevně odlišeny podle toho, jakou plní v soupravě funkci. "Je důležité, aby cestující na první pohled poznali služební vůz na kola, vůz první třídy nebo lehátkový a lůžkový vůz. Každý z nich bude barevně jiný, lidé je tak snadno najdou," podotkl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Konzervativní styl
Autorem nového barevného řešení je grafické studio Najbrt. Se studiem Najbrt spolupracují ČD od roku 2006, tehdy tato společnost vyhrála výběrové řízení na grafický design ČD. "Modré barvy vycházejí z drážní historie a zároveň vyjadřují stabilitu, jistotu a serióznost. Na první pohled jde možná o konzervativní styl, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy je velmi nadčasový a jsem přesvědčen, že i za 20 nebo 30 let bude jasným symbolem serióznosti a jistoty," uvedl Aleš Najbrt.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...