Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

České dráhy přijdou kvůli koronaviru na tržbách o 2,5 miliardy. Vlaky využívala jen desetina cestujících

Vlakové nádraží - ilustrační foto. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha - České dráhy (ČD) přijdou v osobní dopravě kvůli koronavirové krizi o 2,5 miliardy korun, píší čtvrteční Hospodářské noviny (HN). Železniční dopravce proto hodlá využít všechny možnosti čerpání náhrad a s vládou jedná o dalších způsobech pomoci. V době nejpřísnějších opatření využívalo vlaky ČD jen desetina obvyklého počtu cestujících.
  9:26

Za březen evidují ČD propad z očekávaného prodeje jízdenek 350 až 400 milionů korun, za duben dokonce 600 milionů Kč. K tomu se ale musí připočíst výpadek příjmů od krajů a státu kvůli dočasnému rušení dotovaných linek. „Souhrnný výpadek příjmů se tak jenom za duben dostane až na úroveň 700 až 800 milionů korun,“ řekl HN ředitel Českých drah Václav Nebeský.

Firma hodlá využít všechny možnosti k čerpání náhrad. Zapojila se už do programu Antivirus, který umožňuje získat podporu na mzdy pro zaměstnance. S vládou navíc dopravce začal jednat o dalších možnostech pomoci dopravcům. Dráhy navrhují například odpuštění poplatků za užití tratí od března do konce roku, přímou kompenzaci na každý ujetý kilometr či dotace na vozidla.

Virus vyprázdnil vlaky a připravil České dráhy už o miliardu. Jízdenky ale zatím nezdraží

V době nejpřísnějších opatření proti šíření koronaviru využívalo vlaky ČD jen desetina obvyklého počtu cestujících. Situace se ale postupně lepší. Od pátku dráhy počítají s posílením provozu na dálkových linkách, přes víkend se mají rozjet některé turistické spoje a postupně se k normálu vrátí i regionální linky.

Koronavirová krize ovlivnila také hospodaření dceřiné společnosti ČD Cargo, která se zaměřuje na přepravu nákladů. Jen za duben firma přišla přibližně o 200 milionů korun a s propadem tržeb počítá i v následujících měsících. „Do konce roku očekáváme pokles zhruba o 20 procent,“ řekl HN předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik. Další vývoj podle něj bude záležet na rychlosti restartu české a evropské ekonomiky.

České dráhy loni hospodařily se ziskem 1,3 miliardy korun, což je meziročně asi o 100 milionů korun více. K zisku přispěly všechny dceřiné společnosti skupiny včetně osobní i nákladní dopravy. Státní dopravce loni přepravil 182 milionu cestujících, meziročně o tři miliony více.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!