Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

České dráhy prodaly dluhopisy nejlépe ve své historii. Získaly 10 miliard a ušetří

Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Státní železniční dopravce udělal největší dluhopisový obchod ve své historii. Českým drahám se podařilo prodat zahraničním investorům cenné papíry v hodnotě 400 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 10,8 miliardy korun. Získaly i výhodnější úrok. Peníze firma použije především na splacení starých dluhů.

Na konci června už musí České dráhy uhradit peníze získané z dluhopisů v roce 2011, proto je důležité, že se jim podařila takto rozsáhlá emise. A zároveň za výrazně výhodnějších podmínek než před pěti lety, kdy si dopravce od investorů půjčoval s úrokem 4,5 procenta.

Nyní se manažerům drah podle informací serveru Lidovky.cz podařilo upsat dluhopisy na období sedmi let, což znamená, že peníze budou muset vrátit až v roce 2023. Navíc s úrokem 1,875 procenta. Půjčka tedy bude podstatně levnější než dosud – až o 213 milionů korun ročně.

„Využili jsme příznivé situace na trhu a dosáhli jsme na skvělé podmínky. Zájem investorů o naše eurobondy byl dvaapůlkrát větší než objem, který jsme chtěli vydat. Je to projev důvěry trhu, kterou musíme dál prohlubovat,“ řekl k emisi generální ředitel drah Pavel Krtek.

Železniční dopravce je výrazně zatížený dluhy z minulosti. Předchozí vedení investovala hlavně do nákupu nových vlaků. Současné zadlužení firmy se pohybuje kolem 33 miliard korun a největší díl z této částky tvoří právě peníze získané prostřednictvím dluhopisů. ČD je vydávají až dvakrát ročně.

Aktuální vyslání dluhopisů do světa zaštiťovaly významné bankovní domy Société Générale a Citibank. Dosud České dráhy prodaly dluhopisy nejvýše v hodnotě 300 milionů eur, nyní je to o sto milionů více.

Šéf Českých drah Pavel Krtek.

Šéf Českých drah Pavel Krtek.

Tento obchod byl pro firmu nesmírně důležitý. Předminulý týden informovaly Lidovky.cz o speciální roadshow šéfa Českých drah Pavla Krtka, který cenné papíry představoval investorům postupně ve Frankfurtu, Curychu, Vídni a Londýně.

Přesvědčoval zástupce pojišťoven, penzijních fondů či investičních divizí bank. Pro ně jsou dluhy Českých drah dobrým způsobem zhodnocení peněz, stávají se věřitelem státní firmy. Podle všeho obchodu pomohlo i zvýšení ratingového hodnocení o jeden stupeň, které si podnik vysloužil od agentury Moody ́s před několika týdny.

V technické řeči to znamená posun ze stupně Baa3 na Baa2.

Dráhy tak získaly pověst lepšího dlužníka, pro zájemce se staly bezpečnější investicí. V praxi to může znamenat také nižší úrokovou sazbu při ocenění dluhu a tedy výhodnější půjčku. Při takovém objemu získaných peněz se roční úspora pohybuje v řádu desítek milionů eur.

Prohra v arbitráži a velká ztráta

Těchto podmínek dosáhly České dráhy v hodně složité době. Loni v listopadu prohrály tři roky trvající obchodní spor s dodavatelem vlaků Škodou Transportation, který se týkal zpožděné dodávky lokomotiv a peněz, které za dopravce záměrně nevyplatil. Arbitrážní soud nakonec rozhodl v neprospěch drah a ty musely uhradit strojírenské firmě celkem 1,2 miliardy korun.

České dráhy navíc loni skončily hospodaření se ztrátou 1,4 miliardy korun, na níž se podepsala mimo jiné výplata peněz Škodovce, ale i náklady na náhradní autobusovou dopravu, kterou musely zajistit kvůli velkému množství výluk.

Naposledy si podnik prostřednictvím obligací půjčil na jaře loňského roku. Zahraniční zájemci si nakoupili cenné papíry za 115 milionů eur (přes tři miliardy korun) a to za úroky v rozmezí 1,89 až 3,5 procenta se splatností až dvacet let.

Plánovanou vánoční nadílku dluhopisů však České dráhy na konci roku neuskutečnily. Mimo jiné kvůli rozjitřené atmosféře po prohrané arbitráži se Škodou Transporation týkající se zpožděné dodávky lokomotiv.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...