Středa 19. května 2021svátek má Ivo 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

České dráhy už nemají ‚Mynářův problém‘. Téměř celé vedení smí číst tajné zprávy

Vlak pendolino Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak pendolino Českých drah. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

PRAHA Další z členů nejvyššího vedení Českých drah se smí seznamovat s utajenými informacemi. Podle zjištění serveru Lidovky.cz získal na začátku srpna bezpečností prověrku na stupeň Důvěrné František Bureš, který v představenstvu zodpovídá mimo jiné za oblast techniky a majetku.

Nově tedy mají tento druhý nejnižší stupeň prověření už čtyři z pěti členů vedení. „Ve středu jsme se dozvěděli, že měla být vydána prověrka čtvrtému členu představenstva,“ sdělil mluvčí dopravce Petr Šťáhlavský. Informaci potvrdil i sám Bureš.

Prověrku na stupeň důvěrné pro klíčové manažery vyžaduje interní firemní dokument Českých drah. A to navzdory tomu, že podnik samotný přiznává, že běžný chod firmy neovlivňuje to, zda členové představenstva – nejvyššího výkonného orgánu – prověrku mají nebo nemají.

Důvodem pro jejich „proklepnutí“ je především napjatá bezpečnostní situace v Evropě. Manažeři můžou řešit třeba přesuny vojáků či armádního materiálu nebo dopravu v různých krizových situacích. Některými kauzami z minulosti spojovanými s Českými drahami se zabývá policie. Prověrka od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) má vedení umožnit mimo jiné nahlížet do citlivých dokumentů a na jejich základě přijímat příslušná rozhodnutí. Na tom se smějí podílet jen manažeři s příslušnou prověrkou.

Člen představenstva Českýc drah František Bureš zodpovědný za techniku, servis...

Člen představenstva Českýc drah František Bureš zodpovědný za techniku, servis či majetek.

Na požadavek důkladného ověření spolehlivosti upozornily Lidové noviny už loni v prosinci. Tehdy měl druhý nejnižší stupeň z pětičlenného představenstva od NBÚ pouze šéf drah Pavel Krtek. Od té doby se situace změnila – prověřením prošli další tři členové představenstva. To obnáší například kontrolu příjmů.

NBÚ nahlíží také do nejrůznějších databází, zda má žadatel čistý trestní rejstřík nebo zda jej v minulosti neprověřovala policie.

„Pátý člen představenstva má připravené veškeré podklady a žádost podá v nejbližších dnech,“ sdělil mluvčí Šťáhlavský. Logicky tak jde o Ludvíka Urbana, který má ve vedení drah na starosti regionální integraci.

Bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné od NBÚ postupně získali Michal Štěpán (osobní doprava), Roman Štěrba (projekty a mezinárodní vztahy) a nejnověji už zmíněný František Bureš (technika, servis a majetek).

Roman Štěrba - člen představenstva ČD, odpovědný za úsek projektů a...
Ludvík Urban - místopředseda představenstva ČD, odpovědný za regionální...

Ten dosud disponoval nejnižším stupněm Vyhrazené, který nevydává NBÚ, ale v tomto případě bezpečnostní ředitel Českých drah.

„Prověrka na stupeň Vyhrazené pro běžnou práci v opravárenských depech plně dostačovala. V souladu s Usnesením Představenstva ČD o posílení bezpečnosti na ČD jsem na jaře tohoto roku požádal NBÚ o provedení vyššího stupně prověrky na Důvěrné, kterou jsem ke dni 8. 8. 2016 obdržel,“ popsal Bureš pro Lidovky.cz.

Úřední řečí: požadavek na takzvané Osvědčení fyzické osoby pro stupeň důvěrné vychází z interního firemního dokumentu ČD nazvaného Přehled pracovních míst (funkcí), u kterých je nezbytné mít přístup k utajovaným informacím.

STUPNĚ BEZPEČNOSTNÍCH PROVĚREK

Od nejnižšího k nejvyššímu:

  • Vyhrazené
  • Důvěrné
  • Tajné
  • Přísně tajné

Stupeň prověrky Důvěrné je druhý „nejmírnější“ ze čtyř stupňů které zákon definuje. Nejnižší je Vyhrazené, který vydává zaměstnavatel a NBÚ ho následně jen nahlásí.

Pak následuje Důvěrné, Tajné a Přísně tajné. V obou nejvyšších případech jsou už do prověrky aktivně zapojeny tajné služby. O nejvyšší stupeň prověření si například neúspěšně žádal hradní kancléř Vratislav Mynář.

Pro lepší představu jaké informace nesou stupeň utajení důvěrné: jde například o zabezpečení ochrany objektů cizích zastupitelských úřadů, systém ochrany korunovačních klenotů nebo receptury materiálů používaných při výrobě bankovek.

Naopak nejvyšším stupněm přísně tajné jsou označeny materiály týkající se šifrování, práce tajných služeb nebo plány na ochranu státu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!