Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy už nemají ‚Mynářův problém‘. Téměř celé vedení smí číst tajné zprávy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Další z členů nejvyššího vedení Českých drah se smí seznamovat s utajenými informacemi. Podle zjištění serveru Lidovky.cz získal na začátku srpna bezpečností prověrku na stupeň Důvěrné František Bureš, který v představenstvu zodpovídá mimo jiné za oblast techniky a majetku.

Vlak pendolino Českých drah. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nově tedy mají tento druhý nejnižší stupeň prověření už čtyři z pěti členů vedení. „Ve středu jsme se dozvěděli, že měla být vydána prověrka čtvrtému členu představenstva,“ sdělil mluvčí dopravce Petr Šťáhlavský. Informaci potvrdil i sám Bureš.

Prověrku na stupeň důvěrné pro klíčové manažery vyžaduje interní firemní dokument Českých drah. A to navzdory tomu, že podnik samotný přiznává, že běžný chod firmy neovlivňuje to, zda členové představenstva – nejvyššího výkonného orgánu – prověrku mají nebo nemají.

Občerstvení na nádražích až do roku 2029. Udrží si firmy lukrativní nájmy?

Důvodem pro jejich „proklepnutí“ je především napjatá bezpečnostní situace v Evropě. Manažeři můžou řešit třeba přesuny vojáků či armádního materiálu nebo dopravu v různých krizových situacích. Některými kauzami z minulosti spojovanými s Českými drahami se zabývá policie. Prověrka od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) má vedení umožnit mimo jiné nahlížet do citlivých dokumentů a na jejich základě přijímat příslušná rozhodnutí. Na tom se smějí podílet jen manažeři s příslušnou prověrkou.

Člen představenstva Českýc drah František Bureš zodpovědný za techniku, servis či majetek.

Na požadavek důkladného ověření spolehlivosti upozornily Lidové noviny už loni v prosinci. Tehdy měl druhý nejnižší stupeň z pětičlenného představenstva od NBÚ pouze šéf drah Pavel Krtek. Od té doby se situace změnila – prověřením prošli další tři členové představenstva. To obnáší například kontrolu příjmů.

NBÚ nahlíží také do nejrůznějších databází, zda má žadatel čistý trestní rejstřík nebo zda jej v minulosti neprověřovala policie.

„Pátý člen představenstva má připravené veškeré podklady a žádost podá v nejbližších dnech,“ sdělil mluvčí Šťáhlavský. Logicky tak jde o Ludvíka Urbana, který má ve vedení drah na starosti regionální integraci.

Bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné od NBÚ postupně získali Michal Štěpán (osobní doprava), Roman Štěrba (projekty a mezinárodní vztahy) a nejnověji už zmíněný František Bureš (technika, servis a majetek).

Roman Štěrba - člen představenstva ČD, odpovědný za úsek projektů a...
Ludvík Urban - místopředseda představenstva ČD, odpovědný za regionální...

Ten dosud disponoval nejnižším stupněm Vyhrazené, který nevydává NBÚ, ale v tomto případě bezpečnostní ředitel Českých drah.

„Prověrka na stupeň Vyhrazené pro běžnou práci v opravárenských depech plně dostačovala. V souladu s Usnesením Představenstva ČD o posílení bezpečnosti na ČD jsem na jaře tohoto roku požádal NBÚ o provedení vyššího stupně prověrky na Důvěrné, kterou jsem ke dni 8. 8. 2016 obdržel,“ popsal Bureš pro Lidovky.cz.

Úřední řečí: požadavek na takzvané Osvědčení fyzické osoby pro stupeň důvěrné vychází z interního firemního dokumentu ČD nazvaného Přehled pracovních míst (funkcí), u kterých je nezbytné mít přístup k utajovaným informacím.

STUPNĚ BEZPEČNOSTNÍCH PROVĚREK

Od nejnižšího k nejvyššímu:

  • Vyhrazené
  • Důvěrné
  • Tajné
  • Přísně tajné

Stupeň prověrky Důvěrné je druhý „nejmírnější“ ze čtyř stupňů které zákon definuje. Nejnižší je Vyhrazené, který vydává zaměstnavatel a NBÚ ho následně jen nahlásí.

Pak následuje Důvěrné, Tajné a Přísně tajné. V obou nejvyšších případech jsou už do prověrky aktivně zapojeny tajné služby. O nejvyšší stupeň prověření si například neúspěšně žádal hradní kancléř Vratislav Mynář.

Pro lepší představu jaké informace nesou stupeň utajení důvěrné: jde například o zabezpečení ochrany objektů cizích zastupitelských úřadů, systém ochrany korunovačních klenotů nebo receptury materiálů používaných při výrobě bankovek.

Naopak nejvyšším stupněm přísně tajné jsou označeny materiály týkající se šifrování, práce tajných služeb nebo plány na ochranu státu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...