Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy vs. Škoda: stát opět neuspěl se stížností na prohranou arbitráž

Ekonomika

  15:20
PRAHA/BRNO - Policie postupovala správně, když odložila vyšetřování miliardové arbitráže, v níž Škoda Transportation uspěla proti Českým drahám. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podle zjištění serveru Lidovky.cz zamítlo stížnost národního dopravce na postup vyšetřovatelů. Citlivá kauza tak bude pravděpodobně pokračovat jen v podobě občanskoprávního sporu u soudu.

Lokomotiva zvaná Zátopek od Škody Transportation. foto: Petr LundákMAFRA

Zpožděná dodávka dvaceti lokomotiv ze strany plzeňské strojírny nastartovala složitý spor, který předloni v listopadu vyústil v nečekanou porážku Českých drah u Rozhodčího soudu. A povinnost zaplatit Škodě celkem 1,2 miliardy korun.

Šéfové Českých drah prakticky okamžitě podali žalobu, která má za cíl verdikt rozhodců zvrátit. Obrátili se ale na začátku loňského roku také na policii s podezřením, zda se dva členové rozhodčího senátu, podepsaní pod nálezem, nemohli dopustit trestného činu.

Miliardový spor o mašiny. 'Pokorného' soud dostal maximální pokutu za úmyslné průtahy

Policisté, dozorovaní Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, ale letos v lednu věc odložili. České dráhy tedy hnaly případ výš. Neuspěly však ani napodruhé. „Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství dne 6. 4. 2017 zamítl podané stížnosti proti usnesení policejního orgánu o odložení věci, které bylo shledáno zákonným a řádně odůvodněným,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí NSZ Petr Malý.

Vysvětlil, že případ byl odložen zákonným způsobem, protože se nepodařilo prokázat podezření ze spáchání trestného činu. České dráhy informaci o zamítnutí jejich stížnosti na postup policie z 18. ledna tohoto roku potvrdily.

Radek Pokorný.

„Pokud by v dané věci dodatečně vyšly najevo nové podstatné okolnosti, může být trestní řízení znovu otevřeno,“ uvedl mluvčí dopravce Radek Joklík. Potěšení nad verdiktem ohledně policejního vyšetřování naopak neskrýval právník Radek Pokorný, jehož advokátní kancelář v tomto případu Škodu Transportation zastupuje. Zároveň je místopředsedou Rozhodčího soudu, který o případu rozhodoval. V minulosti se ohradil proti podezření, že by měl na rozhodování ve věci vliv.

„Vylhaná kauza, ve veřejném prostoru zákeřně prezentovaná ministry Ťokem a Babišem za podpory PR agentury najaté Českými drahami, tak z hlediska trestního řízení končí,“ uvedl Pokorný na svém facebookovém profilu.

Občanskoprávní spor začal v dubnu u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Pro připomenutí: Ve věci jde o zakázku na 20 lokomotiv řady 380 za 2,7 miliardy, které si České dráhy objednaly už v roce 2004. Dodávka strojů se zpozdila o čtyři roky, ČD je dostaly k dispozici až v roce 2013. Výrobce Škoda vysvětlovala prodlení zejména změnou technických norem TSI, která údajně vývoj lokomotivy zpozdily.

Lokomotiva Škoda 109E
Lokomotiva 109 E

Škoda žádala celkem 1,425 miliardy. V této sumě bylo například 295 milionů jako jakési nájemné za dobu, kdy byly lokomotivy ve zkušebním provozu, pak inflační navýšení ceny (760 milionů) či část kupní ceny (208 milionů). ČD v protižalobě žádaly zaplacení zhruba 940 milionů.

Šlo o smluvní pokutu za zpožděnou dodávku. Tato částka je snížená o výše zmíněných 208 milionů, které představují část kupní ceny s příslušenstvím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat