Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy překvapily ziskem. V pololetí vydělaly 158 milionů

Ekonomika

  13:31
PRAHA - České dráhy si výrazně polepšily. Za prvních šest měsíců roku vydělaly 158 milionů, přičemž ve stejném období loňského roku byla státní firma ve ztrátě 510 milionů. Podle šéfa ČD Daniela Kurucze pomohly železničnímu dopravci hlavně rozsáhlé úspory.

České dráhy. Ilustrační foto. foto: MAFRA - Dan Materna

V době, kdy se hovoří o možném odvolání šéfa Českých drah, zveřejnil dopravce překvapivě dobré hospodářské výsledky.

Státní firmu drží nad vodou hlavně nákladní doprava. Díky dceřinné společnosti ČD Cargo jsou České dráhy v první polovině roku překvapivě v zisku 158 milionů korun. Dopravce si ale výrazně polepšil také v přepravě pasažérů.

"Jsme rádi, že se nám podařilo zastavit propad Českých drah," uvedl k výsledkům generální ředitel ČD Faniel Kurucz s tím, že za půl roku jde o významný obrat v hospodaření. Navíc se v poslední době hovořilo o jeho možném odvolání. Dozorčí rada však nakonec o tomto kroku nehlasovala.

PSALI JSME:

Kladné hospodaření přitom čekal málokdo, byť podle náznaků se firmě přece jen dařilo lépe. Svezla víc lidí, zvýšila tržby a zahájila rozsáhlé úspory.

Loni ve stejném období byly České dráhy ve ztrátě 510 milionů. A za celý loňský rok dokonce dopravce skončil v děsivém minusu 1,9 miliardy korun.

 „V pololetním výsledku se odráží úspory. Například třicetimilionová úspora na právních službách nebo čtyřicet milionů ušetřených na režijních nákladech,“ vypočítává člen představenstva Pavel Krtek.

Přeprava pasažérů je stále v minusu

Dařilo se hlavně ČD Cargu, který ještě donedávna stál před krachem. Dcera státních drah vydělala od ledna do června 540 milionů korun.

Ztrátová je ale nadále přeprava lidí, ačkoliv i v této oblasti si dopravce významně polepšil na minus 262 milionů korun.   

„Oproti loňsku jsou naše tržby z hlavní činnosti vyšší o 432 milionů korun. Jen na jízdném jsme utržili o 137 milionů víc. Je to zásluha hlavně vnitrostátní dopravy,“ dodává Krtek.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021