Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy vypustí Brněnského draka. Nový vlak vyjede kvůli D1

Ekonomika

  13:10
PRAHA/BRNO - Mezi Brnem a Prahou začne pendlovat nový vlak. Českým drahám přibývají cestující kvůli opravám na dálnici D1 a v některých spojích ve špičce začalo být těsno. Vlak kategorie InterCity vyráží po šesté ráno z Brna a v pět hodin odpoledne vyráží z Prahy zpět na Moravu.

Nové Railjety Českých drah. foto: Michal Šula, MAFRA

Vlak pojmenovaný Brněnský drak je jednou z novinek jízdních řádů pro příští rok. V době ranní cestovní špičky zkrátí interval mezi spoji Praha-Brno o polovinu, tedy zhruba na půl hodiny.

Přeplněných vlaků na této trase si všimli lidé z ministerstva dopravy, kteří si u Českých drah nový spoj objednali. Velký zájem pasažérů o cestování po kolejích do Brna je z velké části způsobený zdrženími na opravované dálnici D1 a obecně jejím špatným stavem.

PSALI JSME:

„Špičkové časy, kam jsme nový pár vlaků zařadili, jsou skutečně nejproblematičtější. Spoj zavádíme po dohodě s ministerstvem dopravy, aby se špička rozvolnila do většího množství vlaků,“ vysvětluje Jiří Ješeta, obchodní ředitel ČD pro osobní dopravu.

Brněnský drak vyjede z moravské metropole v 6.08, do Prahy dorazí v 8.47. Na zpáteční trasu vyrazí v 17.05, do Brna dojede v 19.38.

Obecně platí, že spojení Prahy a Brna je jedna z nejlépe pokrytých železničních tras v Česku. Pendlují tam mezistátní vlaky Railjet a EuroCity, mířící mimo jiné do Vídně, v hodinovém intervalu.

Do Vídně bude vozit cestující celkem sedm souprav Railjet. Cesta bude trvat...
Nové Railjety Českých drah.
Interiér railjetu.
Interiér railjetu.

Tyto linky doplňují o něco pomalejší rychlíky, které do Brna jezdí přes Pardubice či Havlíčkův Brod.

„Vliv D1 na zájem cestujících přesně spočítaný nemáme. Ale je pravda, že za posledních sedm či osm let jsme zaznamenali výrazný narůst lidí. Je to způsobené jak stavem D1, tak tendencí víc cestovat vlakem,“ míní ředitel Ješeta.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...