Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy vypustí Brněnského draka. Nový vlak vyjede kvůli D1

Ekonomika

  13:10
PRAHA/BRNO - Mezi Brnem a Prahou začne pendlovat nový vlak. Českým drahám přibývají cestující kvůli opravám na dálnici D1 a v některých spojích ve špičce začalo být těsno. Vlak kategorie InterCity vyráží po šesté ráno z Brna a v pět hodin odpoledne vyráží z Prahy zpět na Moravu.

Nové Railjety Českých drah. foto: Michal Šula, MAFRA

Vlak pojmenovaný Brněnský drak je jednou z novinek jízdních řádů pro příští rok. V době ranní cestovní špičky zkrátí interval mezi spoji Praha-Brno o polovinu, tedy zhruba na půl hodiny.

Přeplněných vlaků na této trase si všimli lidé z ministerstva dopravy, kteří si u Českých drah nový spoj objednali. Velký zájem pasažérů o cestování po kolejích do Brna je z velké části způsobený zdrženími na opravované dálnici D1 a obecně jejím špatným stavem.

PSALI JSME:

„Špičkové časy, kam jsme nový pár vlaků zařadili, jsou skutečně nejproblematičtější. Spoj zavádíme po dohodě s ministerstvem dopravy, aby se špička rozvolnila do většího množství vlaků,“ vysvětluje Jiří Ješeta, obchodní ředitel ČD pro osobní dopravu.

Brněnský drak vyjede z moravské metropole v 6.08, do Prahy dorazí v 8.47. Na zpáteční trasu vyrazí v 17.05, do Brna dojede v 19.38.

Obecně platí, že spojení Prahy a Brna je jedna z nejlépe pokrytých železničních tras v Česku. Pendlují tam mezistátní vlaky Railjet a EuroCity, mířící mimo jiné do Vídně, v hodinovém intervalu.

Do Vídně bude vozit cestující celkem sedm souprav Railjet. Cesta bude trvat...
Nové Railjety Českých drah.
Interiér railjetu.
Interiér railjetu.

Tyto linky doplňují o něco pomalejší rychlíky, které do Brna jezdí přes Pardubice či Havlíčkův Brod.

„Vliv D1 na zájem cestujících přesně spočítaný nemáme. Ale je pravda, že za posledních sedm či osm let jsme zaznamenali výrazný narůst lidí. Je to způsobené jak stavem D1, tak tendencí víc cestovat vlakem,“ míní ředitel Ješeta.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!