Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

České dráhy začnou trestat cestující bez roušky. Hrozí jim pokuta až 1000 korun

ilustrační foto foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA - Ve vlaku bez roušky? Podle nových přepravních podmínek Českých drah (ČD) bude prohřešek pokutován částkou tisíc korun. Národní dopravce změnil přepravní podmínky v reakci na medializovanou kauzu s cestující, která si při cestě vlakem odmítala nasadit roušku, vlak kvůli ní musel zastavit a nabral zpoždění.
  11:53

„Za porušení přepravních podmínek se považuje, pokud cestující neuposlechne pokyn daný mu pověřeným zaměstnancem ČD,“ přidaly České dráhy do svých smluvních přepravních podmínek. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Pověřeným zaměstnancem většinou bývá průvodčí. 

České dráhy sice neuvedly, že změna podmínek proběhla na základě nedávné zkušenosti s cestující v Jihomoravském kraji, jež si odmítla nasadit roušku a nakonec kvůli zastavení a zpoždění vlaku skončila s pokutou přes čtyři a půl tisíce korun, podle zdrojů Zdopravy.cz, však byla spouštěčem právě tato událost.

„K úpravě nás obecně vedou množící se případy neuposlechnutí výzev vlakového personálu, a to nejen kvůli nenasazené ochraně dýchacích cest,“ citoval web mluvčí Českých drah Gabrielu Novotnou, která zároveň také upozornila, že tato možnost vyplývá ze zákona o drahách. Podle ní tak nejde o zvýšení pravomocí průvodčích, ale o to, aby se ve stále častějších střetech s cestujícími mohli opřít o přepravní podmínky.

Podle Novotné v nich až dosud platil mírnější postup, a to: upozornění – neuposlechnutí – vyloučení z přepravy – při neuposlechnutí přivolání policie. Dnes do záležitosti vstupuje navíc vstupuje pokuta, která následuje neuposlechnutí. Přirážka 1000 korun je podle serveru při zaplacení do 14 dnů snížena na čtyři sta.

Obdobného postupu se podle Zdopravy.cz drží i další tuzemští železniční dopravci, včetně RegioJetu a Leo Expressu. Pokutování či dokonce vyloučení z přepravy je ale až krajním řešením. 

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat