Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy zbrojí na konkurenci. Kupují vlaky za 2,6 miliardy

Ekonomika

  12:05
PRAHA - Flotilu Českých drah posílí soupravy RegioPanter za 2,6 miliardy korun. Čtrnáct nových vlaků dodá Škoda Transportation. Státní dopravce si je pořizuje zejména proto, aby měl větší šanci uspět v chystaných tendrech na rychlíkové tratě v Česku.

Vlak RegioPanter Českých drah. foto: ČTK

Do konce léta by mělo ministerstvo dopravy rozhodnout, na které rychlíkové trati v Česku vypíše soutěž. České dráhy už se na otevření železničního trhu chystají obřím nákupem.

Státní dopravce si pořídil čtrnáct elektrických vlaků RegioPanter od plzeňské Škody Transportation. Určené jsou především pro dálkové tratě. Soutěžit se může například o trasu z Ostravy do Olomouce nebo o západní spojku z Plzně do Mostu. 

Oznámený nákup znamená určitou změnu ve využití RegioPanterů, které už ČD ve své flotile mají. Nyní s nimi ale jezdí na regionálních tratích. Nové vlaky mají podle smlouvy dostat postupně v letech 2015 a 2016. 

VÍCE O ŽELEZNICI

„Narozdíl od regionální verze budou ve vozech pouze jedny nástupní dvoukřídlé dveře. Bude v nich také více místa pro uložení objemných zavazadel,“ popisuje Michal Štěpán, který je v představenstvu ČD odpovědný za osobní dopravu.

Jiná budou také sedadla. Výrobce vymění regionální verzi za komfortnější sedačky vhodné pro dálkovou dopravu.

U šestice linek, které mají mít nové provozovatele do roku 2020, požaduje ministerstvo dopravy klimatizovaná vozidla s bezbariérovým přístupem a kapacitou pro přepravu kol. Tyto podmínky nové vlaky RegioPanter splňují.

Nejdříve se mají podle harmonogramu ministerstva dopravy otevřít konkurenci neelektrifikované trati z Plzně do Mostu, z Liberce do Pardubic a z Liberce do Ústí nad Labem. 

Tam by měl nový provozovatel vzešlý z výběrových řízení začít jezdit do roku 2016/2017 a v případě poslední jmenované na přelomu let 2017 a 2018.

Elektrifikované trati by noví provozovatelé měli začít obsluhovat po roce 2018. Má jít o trasy Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb a Praha - Roudnice nad Labem - Ústí nad Labem - Děčín. Po roce 2019 se k nim má připojit neelektrifikovaná trasa Ostrava - Krnov - Olomouc.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat