Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy zdraží od půlky prosince jízdné o 2 procenta

Ekonomika

  15:07aktualizováno  15:59
PRAHA - České dráhy od 15. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, zdraží základní jízdné zhruba o dvě procenta. Odůvodnily to inflací a růstem cen vstupů. Zlevnit by ale mělo pravidelné dojíždění do práce nebo do školy. Sdělil to ve čtvrtek Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

D1 Express foto: ČTK

"Základní tarif ve vnitrostátní i mezinárodní přepravě vzroste o meziroční inflaci, to je zhruba o dvě procenta," uvedl Pošta. Detailní informace o cenách platných pro období jízdního řádu 2013/2014 zveřejní dráhy v listopadu.

Pro žáky a studenty, kteří mají slevovou kartu IN 25, dráhy od nového jízdního řádu zavedou čtvrtinovou slevu ze žákovského jízdného pro období školního roku. Cestujícím se slevovou kartou IN 50 dostanou při nákupu traťových jízdenek poloviční slevu, dosud to bylo 25 procent. "Cílem tohoto kroku je cenově podpořit pravidelnou dojížďku do zaměstnání vlaky Českých drah na střední a delší vzdálenosti," uvedl Pošta.

Zdraží i slevové karty

Zdraží ale slevové karty IN 25 a IN 50 pro děti a mladé do 26 let, a více peněz bude stát také slevová karta In-senior. Cena tříleté IN 25 vzroste na 490 korun z dosavadních 330 Kč, jednoroční IN 50 a In-senior bude za 1490 korun místo nynějších 1330 Kč.

Cena kilometrické banky se zvýší o stokorunu na 2200 korun. Stoupne také cena celostátní víkendové jízdenky na 650 korun z dosavadních 600 Kč, zdraží rovněž regionální verze této jízdenky.

Sleva IN 100 nově i pro druhou třídu

Cena jízdenek pro přepravu kol a psů se nově bude stanovovat podle vzdálenosti bez ohledu na počet přestupů. Dosud se prodávaly pro jeden vlak nebo jeden den. "Nové ceny budou začínat na úrovni stávajícího přepravného, maximální ceny za přepravu psů a kol nepřevýší 50, respektive 75 Kč," uvedl Pošta. Slevu IN 100 bude nově možné koupit také pro druhou třídu vlaků a bude cenově výhodnější než současná nabídka pro první třídu.

České dráhy v prvním pololetí vykázaly ztrátu 510 milionů korun. Meziročně je to zhoršení o 16 milionů korun. Výsledek ovlivnily zejména vyšší náklady spojené s financováním obnovy vozového parku firmy.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat