Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České lesy bude brázdit 400 nových SUV. Stát za ně utratí 150 milionů

Ekonomika

  11:10
HRADEC KRÁLOVÉ - Státní podnik Lesy České republiky koupí letos pro své lesníky 411 automobilů Hyundai Tuscon za 153,2 milionu korun bez DPH. Automobilka má vozy dodat do září. Státnímu podniku patří téměř polovina lesů v zemi.

SUV Hyundai Tucson. foto: Hyundai

Zástupci Lesů ČR a prodejce smlouvu o dodávce aut podepsali 3. ledna. „Do osmi měsíců mají být vozy vyrobené v moravskoslezských Nošovicích dodány. Jeden vyjde včetně tříletého servisu na 372 763 korun bez DPH,“ uvedl obchodní ředitel Lesů ČR Radovan Srba.

O zakázku se ucházely také Škoda Auto a Barth a.s., uspěl Hyundai Motor Czech, s.r.o. s nejnižší nabídkovou cenou. Hyundai Tuscon určený pro Lesy ČR bude vybavený pro jízdu náročném terénu.

Lesy ČR si dopřály luxusní Audi, soutěž neudělaly. Zaplatí pokutu jen 20 tisíc

„Zařízení chrání vozidlo proti poškození při používání v terénu. Budou tak například zakryté lanovody i kryt motoru a palivové nádrže. Díky světlé výšce vozidlo projede i obtížným terénem,“ uvedl Srba. Lesy ČR letos ještě plánují veřejnou zakázku na nákup patnácti pick-upů.

Podnik na jaře 2016 uvedl, že plánuje rozsáhlou obměnu vozového parku kvůli stáří automobilů. V roce 2015 podnik pořídil 360 nových osobních a terénních aut značky Škoda nebo Volkswagen, dalších 290 aut koupil loni. Za vozy celkem zaplatil 274 milionů korun bez DPH.

V minulosti udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Lesům ČR za některé nákupy automobilů pokuty. V roce 2013 podniku uložil pokutu 140 tisíc korun za nákup dvou automobilů značky Audi bez otevřeného tendru z roku 2008. Předtím ho pokutoval 160 tisíci korunami za nákup vozů stejné značky z roku 2009.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat