Ještě v polovině letošního roku Euroconstruct odhadoval, že se české stavebnictví letos propadne o 3,8 procenta, nyní počítá s jednoprocentním růstem. Česko se tak z pozice nejhoršího státu dostalo o několik pozic výše. Růst českého stavebnictví by měl podle sdružení v příštích letech zrychlit z 2,5 procenta v roce 2015 až na čtyři procenta v roce 2017.
Stavebnictví všech 19 zemí sdružených v Euroconstructu, které se loni propadlo o 2,7 procenta, by letos mělo jednoprocentním růstem kopírovat vývoj v Česku.
Odraz ode dna
„Z dostupných dat lze vyčíst, že se evropské stavebnictví v roce 2013 odrazilo ode dna, v letošním roce se mírně stabilizovalo a dále bude postupovat podle optimističtějšího scénáře,“ uvedl Euroconstruct s upozorněním, že nová fáze růstu představuje spíše oživení vycházející z nízké produkční úrovně předchozích let. „K výraznějším zotavení stavebnictví dojde až v dalších letech, kdy sektor dostihne růst ekonomiky,“ tvrdí evropské sdružení.
K TÉMATU: |
Euroconstruct předpokládá, že nejvýraznější rozvoj vykáže v příštích letech bytová výstavba, která by mezi roky 2015 a 2017 měla růst každý rok průměrně o čtyři procenta. Inženýrská výstavba vykáže ve stejném období každoroční růst průměrně o 2,5 procenta a nebytová výstavba vzroste o dvě procenta. Důležitou roli ve stabilizaci sektoru prý budou hrát i renovace.
Východ těží z evropských fondů
Tahounem trhu je letos východní Evropa, kde stavebnictví roste o průměrných 4,8 procenta. „Bude tomu tak i v následujících letech, kdy růst překročí hranici pěti procent,“ odhaduje Euroconstruct, podle kterého země východní Evropy těží hlavně z efektivnějšího využití evropských fondů v oblasti infrastruktury.
Výrazné oživení stavebnictví sdružení očekává ve Velké Británii, naopak ve Francii, Itálii a Španělsku sektor zpomaluje, stejně jako v sousedním Německu. Tam by se měl růst v následujících dvou letech dokonce zastavit.
Euroconstruct je evropským sdružením 19 specializovaných výzkumných organizací, které funguje od roku 1975. Pravidelně vydává aktualizované odhady krátkodobého a střednědobého vývoje na evropských trzích. Členskými státy sdružení je 19 evropských zemí včetně Česka.