Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

České veřejné zakázky vyhrávají „nizozemské“ firmy. Vlastnické čachry nevadí

Nizozemsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba polovinu vlastníků firem vyhrávajících veřejné zakázky lze vyhledat stěží, nebo vůbec. Pletenec majetkových vztahů často končí v zahraničí – zejména v daňových rájích. Podle studie zIndex zkoumající transparentnost veřejných soutěží je každý desátý dodavatel státu vlastněn z Nizozemska. Co na to jednotlivá ministerstva, která soutěže zadávají? Do jakých kapes tečou erární peníze, je příliš netrápí.

České zakázky vyhrávají v 98 procentech případů tuzemské firmy. Má to ale jeden háček. Téměř polovina z těchto společností je totiž vlastněna ze zahraničí. Mezi oblíbené země patří jak nejbližší sousedé Česka, tak daňové ráje nebo státy umožňující neprůhledné vlastnictví.

Ukázala to studie Rozkrývání dodavatelů veřejných zakázek, ve které sdružení zIndex zkoumalo majetkovou strukturu 1 638 firem, jež v letech 2009 až 2012 získaly zakázky v hodnotě zhruba 117 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Prim hraje mezi státními dodavateli daňově výhodné Nizozemsko. Podle výsledků zIndexu sídlí v zemi větrných mlýnů a tulipánů až každý desátý vlastník firem úspěšných ve státních zakázkách.

Rekordmanem je v tomto případě paradoxně ministerstvo financí: do Nizozemska vedou podle zIndexu stopy až třetiny všech resortních zakázek. Podle ministerstva je ale vše v pořádku, úředníci totiž vlastnickou strukturu do hloubky zkoumat nemusejí.

Nizozemsko

Nizozemsko patří mezi země se zvýhodněným daňovým režimem podobně jako Kypr nebo Malta. Ty požadují často malé daně, minimální regulaci (např. formou pravidelných auditů), anebo mají podepsané smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

„Pokud nabídka vítězného dodavatele splňuje zákonné podmínky, zadavatel nad rámec zákona dále nesleduje firmy dle národnosti vlastníka či vlastníků,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Dodává, že cizím společnostem nelze nijak bránit účasti v soutěži. „Takový postup by byl nejen v rozporu se zákonem a zásadou transparentnosti, ale vystavil by Českou republiku riziku soudních sporů, mezinárodních arbitráží a postihu ze strany Evropské komise,“ uzavírá mluvčí.

Také téměř devět procent dodavatelů ministerstva vnitra je vlastněno z Nizozemska. A silový resort vysvětluje zadávání obdobně jako ministerstvo financí. „Má-li dodavatel formu akciové společnosti musí být součástí nabídky podle § 68 zákona o veřejných zakázkách rovněž seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu, vyhotovený ve lhůtě pro podání nabídek. Tento údaj je pro nás pouze informační,“ vysvětluje dikcí práva mluvčí Vladimír Řepka.

Neprůhledná firma? Bez státních zakázek

Podle analytika a spolutvůrce projektu zIndex Jiřího Skuhrovce je rozkrývání vlastníků důležité, protože „zahraniční“ firmy mají nakonec často opět české vlastníky, což nahrává korupci. „Ve státu, kde ze střetu zájmu podezřívá každý každého, si nemůžeme dovolit posílat miliardy na Marshallovy ostrovy,“ uvedl Skuhrovec k výsledkům studie.

Netransparentní firmy by podle něj neměly mít k eráru tak snadnou cestu. „Kdo chce mít komplikovanou vlastnickou strukturu vedenou přes tři ostrovní státy, ať ji má – přístup k veřejným penězům bude mít ale trochu obtížnější,“ míní Skuhrovec.

Vlastníci dodavatelů zakázek ministerstev a krajů (2009-2012)
ZEMĚPODÍL NA ZAKÁZKÁCH (%)OBJEM ZAKÁZEK (mil. Kč)
Nizozemsko9,2110789,7
Rakousko7,418682,8
Francie7,388642
Německo3,874534,2
Španělsko3,434018,6
Kypr2,923417,4
Slovensko2,542976,2
Švédsko1,171372,7
Velká Británie0,941100,9
Spojené státy0,34398,4
Lucembursko0,33389,1
Sv. Vincenc a Grenadiny0,26303,6
Polsko0,23263,7
Lichtenštejnsko0,22260,4
Belgie0,22260,3

Sdružení zIndex sbíralo data půl roku z účetních závěrek a výročních zpráv dostupných na internetu. Porovnávalo pak míru neprůhlednosti firmy až ke konečnému vlastníkovi ve vztahu k objemu zakázek, které od státu získala.

Projekt vypracovává Centrum aplikované ekonomie při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Finančně ho podpořil také Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla a Hospodářské noviny.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...