Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko-čínské fórum představí novou iniciativu. Mezi priority řadí rozvoj infrastruktury a technologií

Ekonomika

  12:09
PRAHA - Na česko-čínském investičním fóru, které se uskuteční v Praze 14. až 16. listopadu, se bude diskutovat o spolupráci ve finančnictví, bankovnictví, dopravě nebo vědě. Na fóru bude představena iniciativa nová Hedvábná stezka 21. století jako platforma pro rozvoj spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny.

Čínský prezident Si Ťin-pching. foto: Reuters

Sobotka: Česko je v cizině respektované, Čína je důležitý partner

Iniciativa se má soustředit na rozvoj investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie. Před týdnem se skupina v lotyšské Rize dohodla na vytvoření investičního fondu na podporu společných projektů.

Čínské investice v ČR dosáhly podle prezidenta Miloše Zemana asi 50 miliard korun. Úspěšnost spolupráce ale zpochybnil například ministr financí Andrej Babiš i někteří odborníci.

Hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi uzavřených při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze měla během letoška dosáhnout 95 miliard korun, do roku 2020 pak 294 miliard. Dohody s Číňany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka či Český Aeroholding.

Dovoz z Číny do Česka letos do konce srpna klesl podle údajů Českého statistického úřadu o 1,7 procenta na 276 miliard korun. Český export oslabil o pět procent meziročně na 29 miliard korun.

Navzdory oznámení dalších čínských akvizic v Česku klesl letos objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem podle společnosti Bisnode o 616 milionů korun na 5,21 miliardy, tedy o deset procent. Počet českých firem s čínským vlastníkem se letos snížil o 137 na 2086. Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se přitom mezi lety 2014 a 2015 zvýšil o 110 procent z 2,77 na 5,83 miliardy korun.

Do roku 2014 nepřekročil objem čínských investic v Česku dojednaných CzechInvestem 500 milionů korun ročně. Loni to bylo 1,15 miliardy korun. „Objem dojednaných čínských investic za první pololetí 2016 se blíží bezmála dvěma miliardám korun, což je téměř 11procentní podíl na všech investicích, které v prvním pololetí 2016 CzechInvest dojednal,“ uvedla před několika týdny mluvčí agentury Petra Menclová.

„Bilance s Čínou je sice záporná, dobré ekonomické vztahy však nemusí vždy znamenat pouze kladné saldo obchodní bilance. Šance na růst českého vývozu do Číny jsou přitom enormní,“ uvedl ministerstvo průmyslu a obchodu. Například Škoda Auto postavila v Číně tři své závody a Home Credit má pobočky po celé Číně a zaměstnává tam přes 30 tisíc lidí.

MPO upozornilo na to, že premiér Bohuslav Sobotka během své cesty v Číně v polovině června 2016 spustil českou sekci v rámci e-commerce platformy ICBC, což by mělo mít kladný dopad na prodej českých výrobků v Číně. ČR se po Francii a Španělsku stala teprve třetí evropskou zemí, která své výrobky na třetí největší čínské e-commerce platformě nabízí.

První den investičního fóra se uskuteční uvítací galavečer v Paláci Žofín, nad nímž převzal záštitu premiér Sobotka. Hlavní program bude 15. listopadu na Pražském hradě, den zakončí slavnostní večeře, kterou zaštítil prezident Zeman.

Fóru údajně hrozilo kvůli schůzce ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou zrušení. Podle mluvčího Zemana Jiřího Ovčáčka se ale podařilo vývoj kolem jeho pořádání zvrátit.

Autor: