Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko dovezlo nejméně ropy za posledních 7 let

Ekonomika

  12:51
PRAHA - Česko letos dovezlo nejméně ropy za posledních sedm let, proti loňsku přeprava suroviny klesla zhruba o desetinu na 7,06 milionu tun.

Zásobníky firmy Mero v Nelahozevsi. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Napsal to dnes deník E15 s odkazem na finančního ředitele státem ovládaného provozovatele ropovodů Mero Vlastimila Bouru.

Za snížením dovozu je komplikovaná hospodářská situace, postupný přechod na biopaliva a zářijová odstávka rafinerie v Litvínově, uvedl list. Údaje za letošní rok sice ještě nejsou definitivní, ale měly by být už poměrně přesné, protože vycházejí z harmonogramů Mero dohodnutých s tuzemskými rafineriemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Rekordně se letos na dovozu ropy do Česka podílel ropovod IKL z německého Ingolstadtu, přiteklo jím 43 procent veškeré dovážené suroviny. Ještě v minulém desetiletí se tento podíl často pohyboval jen kolem 30 procent.

Podle Boury vedou zpracovatele k většímu využívání západní cesty obchodní důvody. "V posledních letech přepravují i ropovodem IKL část ruské ropy, která je jinak standardně dodávána ropovodem Družba," řekl deníku. Vzhledem k celkovému poklesu se nicméně snížila i přeprava ropovodem z Ingolstadtu.

Pokles dovozu ropy podle Mera i České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu souvisí také s dlouhodobým poklesem spotřeby pohonných hmot v Česku. To se týká hlavně benzinu. Část lidí sice přechází na naftu, ale jejich poptávka nižší zájem o benzin nevyrovná, píše E15. Expert asociace Václav Loula upozornil také na vliv tankování kamionů v cizině kvůli vyšší spotřební dani v ČR.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat