Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko musí podporovat vědu a výzkum. Klíčová má být umělá inteligence

Ekonomika

  10:08
Praha - Česká republika se má více soustředit na výzkum a vývoj a na oblast digitalizace jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Takové názory zaznívají na konferenci Digitální Česko, která se koná v Černínském paláci v Praze. Podporu investicím do výzkumu a vývoje tu vyjádřil i premiér Babiš.

Konference Digitální Česko se zúčastnila například i Dita Charanzová. foto: ARCHIV Dita Charanzova

Babiš, který letošní ročník konference Digitální Česko zahajoval jako jeden z prvních řečníků, řekl, že se Česko musí soustředit na podporu vědy, výzkumu a inovací a na oblast digitalizace, která s těmito odvětvími dnes neodmyslitelně souvisí. Země prý může v tomto rozvoji využít svých průmyslových tradic, výzkumného zázemí i šikovnosti místních podnikatelů.

Umělá inteligence nás může zachránit. Když ji vyvineme, tvrdí expert

„Nemůžeme být donekonečna montovnou Evropy. Potřebujeme podporovat inovace, vědu, výzkum, adaptaci nových technologií a provázat to s digitálním státem,“ zdůraznil Babiš. Čeští vědci si tak podle něj zaslouží takové podmínky, aby nebyli nuceni odcházet do zahraničí a aby je naopak místní zázemí motivovalo k návratu, pokud již v zahraničí odešli. Konkrétní kroky, kterými toho chce docílit, ale premiér neprozradil. Připomněl jen, že vláda přijala v závěru loňského roku strategii Digitální Česko.

Evropská podpora

Česko momentálně v digitalizaci za světovou špičkou zaostává, ale není v tom samo. Jak upozornila europoslankyně Dita Charanzová, v IT odvětví zaostává za USA a Čínou téměř celá Evropa. I když je Charanzová velkou zastánkyní volné soutěže na trhu, upozorňuje, že jen na soutěživost se v Evropě spolehnout nemůžeme. A to jak na poli soukromých firem, tak států. „Nemůže to být jen o soutěživosti. Nemůžeme myslet jen na soutěživost mezi státy, potřebujeme celoevropské lídry v moderních technologiích, kteří budou konkurenceschopní,“ řekla Charanzová. Za příklad dala výrobce letadel Airbus, který patří ke světové špičce v letectví a umí čelit světové konkurenci.

Podobně jako mluvil Babiš o ukončení „vývozu mozků“, zdůraznila Charanzová, že by Evropa neměla jen tak vyvážet své nápady a myšlenky. „Evropa by neměla být využívána ostatními jako dotované centrum pro výzkum a vývoj,“ řekla.

Důraz na umělou inteligenci

Jednou z oblastí, kde má Evropa i Česko velkou šanci k pokroku, je umělá inteligence, neboli AI. Jak zdůraznil Michal Pěchouček, vedoucí katedry počítačů FEL ČVUT, čeští vědci v oblasti AI patří ke světové špičce a Česko tak má na čem stavět. V Evropě může paradoxně vyniknout i proto, že oblasti AI nevěnovala Evropa doposud takovou pozornost, jako třeba USA a Čína.

Podle eurokommisařky Věry Jourové je totiž Evropa v zavádění umělé inteligence pozadu. To později během konference potvrdil i Pěchouček. Svět AI je podle něj teď prý závod dvou koní (Číny a USA), ale úkolem Evropy je alespoň držet krok a využít veškeré příležitosti. Výhodou podle něj je, že Evropa dovede úzce spolupracovat s USA a na této spolupráci bychom měli stavět.

Podle Jourové se tak v oblasti AI chystají v Evropě velké investice. Do roku 2020 to bude 20 miliard eur a pak každý rok stejná suma do rozvoje AI. Česko z toho může výrazně těžit. V rámci této podpory chce EU podpořit vznik center pro inovace a dalších speciálních pracovišť. A Česko usiluje o to, aby na našem území vzniklo právě centrum pro umělou inteligenci.

Domácí zlepšení

Aby ovšem Česko patřilo na špičku v oblasti umělé inteligence, která není podle Pěchoučka rozhodně jen módním trendem, ale jasnou postupně se rozvíjející cestou, musí nastat změny v domácím prostředí. Krom zabránění odlivu mozků je třeba změnit například systém vzdělávání. „Nejsme lídry v oblasti kritického myšlení,“ naznačil Petr Očko z Ministerstva průmyslu a obchodu, kde by měla ČR začít. Pěchouček pak dodal, že sice máme dost špičkových talentů v magisterském a navazujícím studiu, ale chybí široká základně bakalářsky vzdělaných odborníků, kteří se mají o AI starat v praktickém provozu.

Umělá inteligence je víc než internet, tvrdí muž, který naučil počítač blufovat

Podle něj se také musí také změnit situace ohledně spolupráce různých vědců: „Mezi vědci ze základního výzkumu a výzkumu aplikovaného se tu vybudovala určitá nevraživost, které se musíme zbavit,“ říká Pěchouček. Ve světě je podle něj běžné, že tyto dvě oblasti spolu úzce spolupracují a to i takovou formou, kde výzkumníci z komerčních firem a třeba i startupů pracují s vědci ze základního výzkumu v úzké spolupráci na jednom pracovišti.

Potřeba je prý také změnit systém hodnocení vědeckých prací. „Na poli AI se hodně věcí diskutuje na odborných konferencích, které jsou schopny reflektovat rychlost vývoje v této oblasti,“ říká Pěchouček s tím, že publikace v časopisech není tak důležitá. Jenže právě ta hraje zásadní roli v systému hodnocení dopadu české vědecké práce.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat