Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko nemusí posílat peníze na pomoc Řecku. Ale bude ručit za půjčku

Ekonomika

  13:20
PRAHA - Česko nebude muset posílat žádné peníze v souvislosti s pomocí Řecku. Mělo by pouze ručit za krátkodobou půjčku stejně jako dříve v případě Portugalska nebo Irska. Pro Českou televizi to v pondělí řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Co se stane s řeckou státní pokladnou? foto: Reuters

„Nejde o přímou platbu, jen o záruku. Byla by to rezerva ve státním rozpočtu, stejně jako v případě Irska a Portugalska, je na to prostor ve státním rozpočtu,“ uvedl Prouza. 

Pouze v případě, že by Řekové úvěr nesplatili, tak vláda peníze použije na jeho úhradu.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondělí potvrdil, že krátkodobě by se záruky za pomoc Řecku mohly týkat všech zemí Evropské unie, tedy i Česka.

Řecko bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). 

Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky.

O případné „překlenovací“ půjčce budou v úterý rozhodovat kvalifikovanou většinou ministři financí celé EU. Ministr financí Andrej Babiš se ale jednání nezúčastní. Delegaci podle MF povede náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Lídři států platících eurem dnes v principu souhlasili se začátkem jednání o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro Řecko.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat